Reklama

6 pytań o haluksy i ostrogi

Wiele z nas ma takie właśnie problemy ze stopami. Jak naprawić haluksy? W jaki sposób złagodzić dolegliwości związane z ostrogami? Na pytania odpowiada nasz ekspert, dr Tomasz Blicharski, ortopeda.

I. Czym właściwie jest haluks, a czym ostroga?

Haluks to po prostu koślawy paluch, który nachodzi na palec drugi. Skłonność do tej deformacji jest dziedziczna. Podobnie jak predyspozycje do pojawienia się ostróg, czyli wyrośli, które powstają na kości piętowej. Ostróg nie widać, ale dają o sobie znać silnym bólem, bo towarzyszy im stan zapalny, rozwijający się w środku pięty.

II. Podobno przy takich kłopotach pomocna jest gimnastyka stóp?

Rzeczywiście ćwiczenia mogą pomóc. W przypadku haluksów zakładamy na duży palec grubą gumkę i odciągamy go w bok, jakbyśmy chcieli wyprostować. Wytrzymujemy pięć sekund. Odpoczywamy i powtarzamy pięć razy. Natomiast gdy cierpimy na ostrogi, pomoże ćwiczenie rozciągające mięśnie stopy: Ściągamy palce - mięśnie łydki powinny być napięte. I kreślimy czubkami palców wszystkie litery alfabetu. Ćwiczymy 2-3 razy dziennie. Oprócz gimnastyki, zarówno przy haluksach, jak i ostrogach, można zastosować też kąpiele stóp w soli bocheńskiej (garść soli na miskę wody).

Reklama

III. Czy zoperujemy haluks w ramach ubezpieczenia?

Tak, jeśli ośrodek ma podpisaną umowę z NFZ. W zależności od miasta czeka się od kilku do kilkunastu tygodni. Operacja (zwana osteotomią) polega na przecięciu kości, ich prawidłowym ustawieniu i ponownym zespoleniu. Zabieg można wykonać na kilkadziesiąt sposobów, m.in. metodami: Chevron, Scarf, Akin i Ludloff. Wybór najlepszej zależy od wielkości haluksa, naszego wieku i stanu zdrowia.

IV. Ile zajmie powrót do zdrowia po takim zabiegu?

Do pracy można wrócić już po trzech-pięciu dniach. Jednak na powrót do zdrowia trzeba poczezdrowie kać ok. trzech miesięcy. Po operacji stopa jest unieruchomiona nawet do 8 tygodni, albo w gipsie, albo w specjalnym obuwiu. Potem wymaga jeszcze rehabilitacji, która trwa około miesiąca.

V. Czy operacyjnie można usunąć też ostrogi?

Tego typu zabiegi przeprowadza się wyjątkowo rzadko. Są skomplikowane i nie zawsze przynoszą radykalną poprawę. W trakcie operacji nie zawsze udaje się usunąć ostrogę, bo trudno ją precyzyjnie zlokalizować, a lekarze nie chcą rozcinać pięty kawałek po kawałku. Ponadto może się zdarzyć, że nawet po tak radykalnym zabiegu problem powróci.

VI. Jeśli nie zabieg, to jakie są inne sposoby na chore pięty?

W leczeniu ostróg piętowych stosuje się zabiegi, które pomagają zlikwidować stan zapalny i ból. Mamy do wyboru różne nowoczesne metody fizjoterapeutyczne: działanie laserem lub ultradźwiękami, a także diadynamik, czyli prądy modulowane o małej częstotliwości 50 i 100 Hz, które mają silne działanie przeciwbólowe. Wraz z fizjoterapią trzeba też stosować leki przeciwzapalne. Żel lub maść wcieramy w chorą piętę przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli to wszystko okaże się nie dość skuteczne, lekarz może zalecić wstrzykiwanie przeciwzapalnych preparatów sterydowych. Specjaliści podkreślają też, że wiele osób cierpiących na ostrogi ma dużą nadwagę. Warto się jej pozbyć.



Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: stopy | stopa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy