Reklama

7 cudownych zastosowań lawendy

Lawenda musi być prawdziwym darem dla ludzkości, skoro można wykorzystać ją na tyle różnych sposobów. Piękna, aromatyczna i łatwa w hodowaniu, jest smaczna, ma właściwości lecznicze oraz działa uspokajająco. O tym cudownym fioletowym zielu nie można powiedzieć złego słowa. Od dawien dawna lawenda była używana do pielęgnacji i kojenia zapachem zarówno wprost na skórze, jak i we wnętrzach domów. Jej relaksujące i przeciwgrzybiczne właściwości sprawiły, że w średniowieczu uważaną ją za roślinę niemal magiczną. W XV wieku, w czasie panowania epidemii czarnej śmierci, grabarze zażywali kąpieli z octem lawendowym, aby oczyścić się po ciężkiej pracy. Dzięki temu większość z nich uniknęła zarażenia. Oczywiście istnieje także wiele znacznie bardziej przyjemnych sposobów, na które my - współcześni, możemy wykorzystać cudowne właściwości lawendy.

Aromaterapia

To prawdopodobnie najbardziej znane i najczęstsze zastosowanie lawendy. Relaksującego działania jej zapachu nie można przecenić. Kto mógłby zaprzeczyć, że dzięki lawendzie po prostu czujemy się lepiej.

Fioletowego ziela dodaje się do produktów dla niemowląt, dzięki czemu łatwiej uspokoić rozbrykanego malucha. Aby uzyskać najlepsze efekty lawendowej aromaterapii, wetrzyj olejek eteryczny w nadgarstki lub szyję, tak jak perfumy. Dla skutecznej walki ze stresem możesz także użyć olejku do inhalacji.

Gotowanie

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że lawenda nie tylko jest jadalna, ale także stanowi doskonały dodatek do wielu potraw. Subtelny kwiatowy posmak może zmienić dobrze znane potrawy w arcydzieła sztuki kulinarnej.

Reklama

Lawenda świetnie sprawdzi się w prawie każdym przepisie. Doskonale komponuje się z mięsem, warzywami, deserami, a także z wypiekanym w domu chlebem.

Świetnym przykładem lawendowego przysmaku jest lemoniada. Do dwóch kubków wrzątku dodaj ¼ szklanki ususzonej lawendy i pozwól jej parzyć się przez 10 minut. Odcedź lawendę, do naparu dodaj ¾ szklanki cukru i sok wyciśnięty z 8 cytryn. Napełnij dzbanek do połowy zimną wodą, dodaj naparu i dobrze wymieszaj. Aby uzyskać doskonały i orzeźwiający napój, dodaj kilka kostek lodu.

Oparzenia

Przez wieki lawenda i aloes używane były, by w naturalny sposób koić ból spowodowany oparzeniami. Okazuje się, że lawenda przyspiesza także proces leczenia i sprawia, że blizny są mniej widoczne. Miej na uwadze, że w razie poważnego oparzenia należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może wystąpić zakażenie.

Kiedy poparzenia są łagodne, zmieszaj 10 kropli olejku lawendowego z połową miarki żelu aloesowego. Miksturę możesz nałożyć na oparzenie po ochłodzeniu go zimną wodą. Połączenie olejku i żelu jest szczególnie pomocne przy poparzeniach parą wodną.

Odstraszacz owadów

Lawenda, kochana przez ludzi, dla owadów jest wręcz odpychająca. Jeśli rośnie w twoim ogrodzie, możesz być pewna, że niektóre owady będą omijać twój dom szerokim łukiem. Muchy i komary nie należą do wielbicieli fioletowego ziela, dlatego będą się od niego trzymać z dala.

Olejek lawendowy może także z powodzeniem zastąpić spray przeciw komarom, a nałożony na skórę po ugryzieniu, znacznie zmniejsza swędzenie. Lawendowe saszetki umieszczone w twojej szafie zniechęcą mole do niszczenia twoich ubrań.

Zacięcia i zadrapania

Olejek eteryczny z lawendy jest jednym z niewielu produktów, które bez rozcieńczania można stosować na skórę, a także wprost na otwartą ranę czy zadrapanie. Olejek oczyszcza ranę, zmniejsza ból i sprawia, że blizna będzie mniej widoczna. Z tego powodu dobrze jest mieć zapas olejku o przeznaczeniu leczniczym.

Stosując go, nałóż kilka kropel w okolicy przecięcia lub zadrapania. Jeśli zauważysz, że olejek wywołuje podrażnienie, delikatnie rozcieńcz go wodą.

Odświeżacz do dywanów

Wszyscy możemy sobie wyobrazić, jak przyjemnie pachnie pokój, kiedy przed odkurzaniem sypnie się na położony w nim dywan odrobinę zapachowego proszku. Nie wszyscy mogą się jednak tym cieszyć, ponieważ proszki zapachowe często wywołują reakcje alergiczne. Nasi czworonożni przyjaciele także mogą nie być zachwyceni taką formą odświeżania dywanów. Dzieci, które raczkują lub często bawią się siedząc na podłodze, także mogą być powodem, dla którego zawahamy się przed użyciem takiego syntetycznego produktu.

Lawenda może sprawić, że cały pokój będzie pachniał świeżo i przyjemnie, jest więc doskonałą alternatywą dla chemicznych proszków do dywanów. Weź wysuszoną lawendę i zetrzyj ją na proszek. Następnie zmieszaj go

z sodą oczyszczoną, która jest naturalnym środkiem dezodoryzującym. Wysyp mieszankę na dywan i pozostaw na kilka minut. Po odkurzeniu, w twoim pokoju rozejdzie się subtelny kwiatowy zapach.

Bezsenność

Problemy z zaśnięciem mogą poważnie odbić się na twoim zdrowiu i produktywności. Dzięki właściwościom uspokajającym i relaksującym, zapach lawendy może podziałać na ciebie jak kołysanka. Zmieszaj kilka kropli olejku lawendowego z wodą i przelej miksturę do butelki z pompką. Spryskaj nią swoją poduszkę tuż przed położeniem się do łóżka i pozwól, aby kwiatowa mgiełka zapewniła ci słodkie, lawendowe sny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy