7 mitów dotyczących wysokiego ciśnienia krwi
Wysokie ciśnienie, zwane też nadciśnieniem, jest przypadłością wielu osób i od lat obrosło w mity, które powtarzane w różnych źródłach uznane są często za prawdę. To cichy i niebezpieczny zabójca, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Czy można go uniknąć? Jakie czynniki mu sprzyjają? Na te i na inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
Ostatnie badania wykazały, że prawidłowe ciśnienie krwi wynosi odpowiednio dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego 120 mm Hg i 80mm Hg. Wysokości te różnią się od poprzednio stosowanych standardów, które wynosiły 140/90, a które nasz lekarz może wciąż stosować.
Dobrze się czuję. Nie muszę się martwić o wysokie ciśnienie
Szacuje się, że ponad 9 milionów Polaków ma nadciśnienie nawet o tym nie wiedząc. Nie odczuwają żadnych symptomów. Należy jednak wiedzieć, że nieleczone nadciśnienie (które może przebiegać bezobjawowo) to poważny problem, który może prowadzić do różnych chorób, a nawet udaru.
Chociaż sól stołowa, jaką znajdziemy w takich produktach jak zupy, przetworzone mięso czy mrożonki może zwiększyć ciśnienie krwi, to jednak istnieją jeszcze inne czynniki odpowiadające za ten stan, w tym dziedziczność, niektóre choroby, otyłość czy dieta.
Jedno badanie, które wykazało, że mam wysokie ciśnienie
Jednorazowe badanie ciśnienia nie jest wystarczające do postawienia diagnozy. Ciśnienie powinno się mierzyć w różnych dniach, aby sprawdzić, czy stale jest wysokie. Lekarz może postawić diagnozę o nadciśnieniu jedynie po większej ilości badań w określonym czasie.
Wysokie ciśnienie nie zawsze daje o sobie znać i często atakuje znienacka, dlatego nazywane jest cichym zabójcą. Dlatego każdy powinien regularnie sprawdzać wysokość swojego ciśnienia i dbać o dietę i ruch. Zdrowy tryb życia jest najlepszym zapobieganiem nadciśnieniu.
Wysokie ciśnienie nie jest problemem w Polsce
Nadciśnienie to problem zdrowotny istniejący na całym świecie. Może prowadzić do chorób serca i kalectwa.
Tylko mężczyźni powinni się martwić nadciśnieniem
Wysokie ciśnienie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pojawia się również niezależnie od wieku, u dzieci, osób młodych, w sile wieku i starszych.