Reklama

7 mitów dotyczących wysokiego ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie, zwane też nadciśnieniem, jest przypadłością wielu osób i od lat obrosło w mity, które powtarzane w różnych źródłach uznane są często za prawdę. To cichy i niebezpieczny zabójca, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Czy można go uniknąć? Jakie czynniki mu sprzyjają? Na te i na inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Normalne ciśnienie krwi wynosi poniżej 140/90 mm Hg

Ostatnie badania wykazały, że prawidłowe ciśnienie krwi wynosi odpowiednio dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego 120 mm Hg i 80mm Hg. Wysokości te różnią się od poprzednio stosowanych standardów, które wynosiły 140/90, a które nasz lekarz może wciąż stosować.

Dobrze się czuję. Nie muszę się martwić o wysokie ciśnienie

Szacuje się, że ponad 9 milionów Polaków ma nadciśnienie nawet o tym nie wiedząc. Nie odczuwają żadnych symptomów. Należy jednak wiedzieć, że nieleczone nadciśnienie (które może przebiegać bezobjawowo) to poważny problem, który może prowadzić do różnych chorób, a nawet udaru.

Reklama

Sól jest główną przyczyną nadciśnienia

Chociaż sól stołowa, jaką znajdziemy w takich produktach jak zupy, przetworzone mięso czy mrożonki może zwiększyć ciśnienie krwi, to jednak istnieją jeszcze inne czynniki odpowiadające za ten stan, w tym dziedziczność, niektóre choroby, otyłość czy dieta.

Jedno badanie, które wykazało, że mam wysokie ciśnienie

Jednorazowe badanie ciśnienia nie jest wystarczające do postawienia diagnozy. Ciśnienie powinno się mierzyć w różnych dniach, aby sprawdzić, czy stale jest wysokie. Lekarz może postawić diagnozę o nadciśnieniu jedynie po większej ilości badań w określonym czasie.

Nadciśnienie niesie za sobą fizyczne objawy

Wysokie ciśnienie nie zawsze daje o sobie znać i często atakuje znienacka, dlatego nazywane jest cichym zabójcą. Dlatego każdy powinien regularnie sprawdzać wysokość swojego ciśnienia i dbać o dietę i ruch. Zdrowy tryb życia jest najlepszym zapobieganiem nadciśnieniu.

Wysokie ciśnienie nie jest problemem w Polsce

Nadciśnienie to problem zdrowotny istniejący na całym świecie. Może prowadzić do chorób serca i kalectwa.

Tylko mężczyźni powinni się martwić nadciśnieniem

Wysokie ciśnienie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pojawia się również niezależnie od wieku, u dzieci, osób młodych, w sile wieku i starszych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie krwi | nadciśnienie | nadciśnienie objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama