7 najczęstszych alergenów
Maluch kicha, choć nie jest przeziębiony lub ciągle ma wysypkę? Możliwe, że to alergia. Podpowiadamy, co może szkodzić dziecku.
Jeśli sądzisz, że twój brzdąc jest uczulony, podziel się swoimi obawami z pediatrą. Gdy będą uzasadnione, skieruje on malucha do specjalisty alergologa. Lekarze ostrzegają, by nie próbować wykrywać alergii za pomocą biorezonansu (BICOM). Skuteczność tej metody nie jest potwierdzona naukowo, więc wyniki nie są miarodajne. Uczulenie mogą wykryć tylko testy zalecone przez alergologa. Zanim je wykonasz, sprawdź co może być przyczyną dolegliwości smyka.
Rozsiewają je grzyby pleśniowe, rozwijające się w ziemi doniczkowej i wilgotnych miejscach. Alergicy cierpią zwłaszcza jesienią oraz podczas deszczowego lata.
Kto choruje: Dzieci po 4. roku życia i starsze. Symptomy mogą ustąpić, ale zwykle utrzymują się przez całe życie.
Typowe objawy:
katar
drapanie w gardle
napadowy kaszel
duszność
zapalenie spojówek
wysypka
Jak je złagodzić: Najlepiej zrezygnować z kwiatków doniczkowych oraz unikać miejsc wilgotnych i dusznych - np. pomieszczeń ze słabą wentylacją (to sprzyja rozwojowi grzybów) i starych domków kempingowych. Lepiej omijać także gęste lasy, zwłaszcza, gdy jest mokro. Możliwe jest odczulanie. Lekarz może też przepisać leki przeciwalergiczne lub sterydy wziewne.
Objawy uczulenia na te produkty mogą wystąpić tuż po ich wprowadzeniu, ale także np. kilka miesięcy później.
Kto choruje: Pierwsze symptomy pojawiają się u niemowląt. 90 proc. maluchów "wyrasta" z tej alergii po 2.-3. roku życia, ale u niektórych dzieci może potem wystąpić alergia wziewna na roztocza, pleśnie czy pyłki roślin.
Typowe objawy:
częste ulewanie i/lub wymioty
kolki
biegunka
wysypka
Jak je złagodzić: Za pomocą diety eliminacyjnej, czyli wyłączenia z jadłospisu malca produktów podejrzanych o wywołanie reakcji alergicznej.
To mikroskopijne pajęczaki, które żyją w każdym domu, szczególnie w miejscach, gdzie zbiera się kurz. Dolegliwości nasilają się u dzieci jesienią.
Kto choruje: Zwykle dzieci w 1.-2. roku i starsze. Objawy mogą utrzymać się całe życie, ale czasem ustępują np. w wieku dojrzewania.
Typowe objawy:
katar
kaszel
duszność
atopowe zapalenie skóry
Jak je złagodzić: Pozbywając się dywanów, zasłon, bibelotów, tapicerowanych mebli. Na materac w łóżeczku i pościel dziecka warto kupić antyalergiczne pokrowce. Konieczne jest odkurzanie mieszkania (pod nieobecność dziecka, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA) i mycie podłóg 2-3 razy w tygodniu. Warto stosować preparaty zwalczające roztocza, np. Alergoff do prania (dostępny w aptece).
Największe stężenie pyłków jest wiosną i latem. Jednak objawy alergii mogą pojawić się już w połowie stycznia, gdy zaczyna pylić leszczyna.
Kto choruje: Dzieci po 4. roku życia. Dolegliwości mogą ustąpić, ale zwykle utrzymują się przez całe życie.
Typowe objawy:
zatkany nos
kichanie
kaszel
duszność
Jak je złagodzić: Jeśli stężenie pyłków jest wysokie (poziom podaje m.in. radio i telewizja), maluch w ciągu dnia nie powinien wychodzić, a w mieszkaniu muszą być zamknięte okna. Spacer (z daleka od łąk czy parków) oraz wietrzenie zaleca się wieczorem albo podczas deszczu i po nim. Chore dziecko może zostać skierowane na odczulanie i/lub zażywać leki antyalergiczne albo sterydy.
Najbardziej uczulająca jest sierść (a także naskórek i ślina) kota oraz świnki morskiej. Jednak alergię mogą wywołać również m.in. psy, króliki i chomiki.
Kto choruje: Zwykle dzieci od 4. roku życia. Z tej alergii się nie "wyrasta".
Typowe objawy:
katar
kaszel
łzawienie
duszność
czasem wysypka
Jak złagodzić: Najskuteczniej działa trzymanie malca z daleka od uczulającego go zwierzęcia. Jeśli to niemożliwe, a objawy nie są nasilone, pomoże codziennie odkurzanie domu i przecieranie podłogi. Konieczne jest też częste czyszczenie klatki, kuwety czy posłania zwierzęcia. Uczulonemu na sierść smykowi lekarz może przepisać leki przeciwalergiczne lub sterydy.
Najmłodszych najczęściej uczulają detergenty do prania, ale alergie na kremy, mydła czy płyny do kąpieli także nie należą do rzadkości.
Kto choruje: Niemowlęta, przedszkolaki, starsze dzieci i dorośli. Z czasem objawy mogą łagodnieć.
Typowe objawy:
wysypka
łzawienie
pieczenie i swędzenie skóry
wyprysk kontaktowy (podrażnienie, a nawet ranki) pod wpływem alergenu
Jak je złagodzić: Najlepiej unikać przyczyny alergii, np. kupować proszki bez silnie uczulających fosforanów. Jeśli dziecko uczulił jeden kosmetyk, np. mydło, lepiej zrezygnować z całej linii. Lekarz może przepisać malcowi lek przeciwalergiczny lub maść ze sterydami.