Reklama

7 najlepszych naturalnych sposobów na kaszel

Są dwa rodzaje kaszlu - mokry i suchy. Dla przypomnienia: kaszel mokry to taki, gdzie odkrztusza się wydzielinę. W ten sposób twoje ciało pozbywa się flegmy zalegającej w płucach, więc tego kaszlu nie należy powstrzymywać. Aby go leczyć, stosujemy leki wykrztuśne. Kaszel suchy to zupełnie inna historia. Wywołują go alergie, suche lub zakurzone powietrze, czy niespodziewane drapanie w gardle. Czasami suchy kaszel pozostaje po niezaleczonym przeziębieniu. Tu stosujemy środki, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej i tym samym likwidują odruch kaszlu. Zamiast sięgać po farmaceutyki, wypróbuj kilka prostych domowych sposobów na kaszel. Nie tylko są zdrowsze. Także smakują zdecydowanie lepiej niż większość syropów.

Łyżeczka miodu

Badania wykazały, że miód skuteczniej likwiduje kaszel niż większość leków dostępnych bez recepty. Działa łagodząco, dodatkowo przykleja się do błony śluzowej i koi podrażnienia. Zawiera również enzym dodawany przez pszczoły, który posiada właściwości antybakteryjne, co sprzyja leczeniu kaszlu.

Uwaga: miód jest fantastycznym naturalnym lekiem, który można stosować u dzieci i dorosłych, ale nie powinien być podawany dzieciom poniżej 2 roku życia ze względu na możliwość spowodowania botulizmu.

Potrzebujesz:

1 łyżeczka miodu dobrej jakości

Reklama

Jedz łyżeczkę miodu 1-3 razy dziennie, kiedy męczy cię kaszel. Weź tuż przed pójściem spać, jeśli kaszel nie pozwala ci zasnąć. Dzienna dawka dla dzieci powinna wynosić od 1 łyżeczki do łyżki stołowej.

Herbata z korzenia lukrecji

Lukrecja działa zarówno wykrztuśnie – rozrzedzając wydzielinę, jak i łagodząco na błonę śluzową układu oddechowego. Może też złagodzić zapalenia gardła. Za te dobroczynne działania odpowiada główny składnik tej rośliny - glicyryzyna. To substancja 30 do 50 razy słodsza niż sacharoza (powszechnie używany cukier). Jej działanie spowalnia zmianę kortyzolu w kortyzon i redukuje stan zapalny. Osoby, które mają problemy z nerkami nie powinny stosować lukrecji.

Potrzebujesz:

2 łyżeczki suszonego korzenia lukrecji

1 szklanka wody

Wrzuć lukrecję do kubka i zalej gorącą wodą. Zaparzaj przez 10-15 minut. Pij kubek naparu 2 razy dziennie.

Woda z solą

Woda z solą jest popularnym sposobem leczenia bolącego gardła. Jest też skutecznym środkiem na kaszel. Jak to działa? Kiedy stężenie soli jest wyższe na zewnątrz niż w komórkach błony śluzowej gardła, następuje osmoza – woda wypływa z komórek, by zrównoważyć nierówności w poziomie soli. Kiedy woda opuszcza komórki, zmniejsza się opuchlizna w gardle, a tym samym poczucie dyskomfortu. Jeśli wraz z kaszlem masz do czynienia z zapaleniem gardła, ten domowy sposób jest naprawdę dobry.

Potrzebujesz:

1 łyżeczka soli

1 szklanka ciepłej wody

Rozpuść sól w wodzie. Płucz gardło przez 15 sekund, wypluj i powtórz aż zużyjesz cały roztwór. Na koniec przepłucz gardło czystą wodą.

Parówka

Nie, tym razem nie chodzi o zjedzenie hot doga, który z całą pewnością nie pomoże w leczeniu kaszlu, przeziębienia, ani zatkanych zatok. Mini łaźnia parowa, czyli parówka, pomaga rozrzedzić wydzielinę. Dodatkowo można do niej dodać dobroczynne olejki eteryczne, które pomogą zwalczyć wirusy, bakterie i złagodzą zapalenie.

Potrzebujesz:

3 krople olejku z drzewa herbacianego

1-2 krople olejku z eukaliptusa

Miska

Woda

Duży, czysty ręcznik

Zagotuj wystarczająco dużo wody, by wypełnić co najmniej połowę miski. Pozwól jej odrobinę przestygnąć, następnie dodaj olejki eteryczne i delikatnie zamieszaj. Pochyl się nad miską, ale nie zbyt nisko – uważaj, by nie poparzyć się parą. Nakryj głowę ręcznikiem, by para nie uciekała. Oddychaj głęboko. Stosuj 2- 3 razy dziennie przez 5-10 minut.

Herbata z tymianku

Tymianek jest stosowany w medycynie ludowej od wieków. Podczas zarazy, która przetoczyła się przez Europę w połowie XIV wieku ludzie palili ogniska z tymianku i nosili go przy sobie, by ustrzec się przed chorobą. Istotnie – ta roślina ma właściwości antybakteryjne. Jak może pomóc na kaszel? Tymianek rozluźnia mięśnie tchawicy i oskrzeli oraz otwiera drogi oddechowe, czego skutkiem jest mniejsze nasilenie kaszlu.

Potrzebujesz:

Garść pędów świeżego tymianku lub 2 łyżeczki suszonego

1 szklanka wody

Miód lub cytryna (opcjonalnie)

Lekko rozgnieć tymianek w moździerzu i umieść w kubku. Zalej gorącą wodą, przykryj i zaparzaj przez 10-15 minut. Dodaj cytrynę lub miód do smaku i wypij. Stosuj 2-3 razy dziennie. To idealny napój do wypicia przed snem.

Pieprz z miodem

Czarny pieprz jest najpopularniejszą przyprawą świata i większość z nas stosuje go jedynie w kuchni, bo nie wie, że jest to świetne remedium na mokry kaszel. Pewnie zdarzyło ci się kichać podczas mielenia pieprzu, więc wiesz, że to przyprawa, która podrażnia śluzówki nosowe. To mało przyjemne, ale niezwykle skuteczne w usuwaniu wydzieliny zalegającej w płucach. Jeśli dodatkowo wraz z pieprzem zastosujesz miód z jego antybakteryjnymi właściwościami, drażniące właściwości pieprzu zostaną złagodzone. Możesz przygotować syrop lub herbatę z pieprzu i miodu według przepisu poniżej. Jeśli możesz, użyj świeżo mielonego pieprzu.

Potrzebujesz:

1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu

1 łyżeczka miodu

1 szklanka wody

Umieść pieprz i miód w kubku i zalej gorącą wodą, zamieszaj i odstaw na 10 minut. Następnie zamieszaj jeszcze raz i wypij. Powtarzaj 1-2 razy dziennie aż do ustąpienia infekcji.

Syrop z imbiru i mięty

Ten zestaw łączy w sobie rozgrzewający i kojący imbir, który ma działanie wykrztuśne i pomaga pozbyć się wydzieliny z płuc. Może też zlikwidować nieprzyjemne drapanie w gardle, jeśli masz suchy kaszel. Mięta pieprzowa łagodzi podrażnienia gardła wywołane kaszlem.

Potrzebujesz:

3 łyżeczki posiekanego imbiru

1 łyżeczka suszonej mięty pieprzowej

4 filiżanki wody

1 filiżanka miodu

Imbir i miętę zalej wodą i zagotuj. Następnie zmniejsz gaz i pozwól, by mieszanka się gotowała na wolnym ogniu. Jej objętość powinna zmniejszyć się o połowę. Odcedź płyn, schłódź, dodaj miód i zamieszaj. Przelej do butelki i pij jedną łyżeczkę co kilka godzin, by łagodzić objawy kaszlu. Otrzymany syrop możesz trzymać lodówce do 3 tygodni.

Wskazówki

Pamiętaj, by zawsze przykrywać herbatę podczas parzenia. Dzięki temu nie tylko pozostaje ciepła na dłużej, ale zatrzymuje cenne olejki eteryczne, które wdychasz, kiedy ją odkrywasz.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy