7 pomysłów, dzięki którym twoje zęby będą ładniejsze i zdrowsze
Regularne szczotkowanie, używanie antybakteryjnych płynów do płukania... Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by prostymi sposobami zadbać o piękno swojego uśmiechu.
1. Wybierz średnio twardą szczoteczkę
CZĘSTO ULEGAMY ZŁUDZENIU, że najlepszym wyborem jest szczoteczka o twardym włosiu. Nie w każdym przypadku tak jest. Twarda szczotka jest odpowiednia dla osób o silnej skłonności do osadzania się kamienia, ale jednocześnie może powodować podrażnienia u osób o wrażliwych dziąsłach. Wybierając szczoteczkę, najlepiej więc kupić tę o średniej twardości.
2. Poznaj błędy popełniane najczęściej przy myciu zębów i nigdy ich nie rób
ZA KRÓTKIE MYCIE Jeśli używamy szczoteczki elektrycznej, prawidłowe mycie zębów powinno trwać około dwóch minut. Zwykłą szczoteczką trzeba myć zęby przez trzy minuty. Jeśli skrócimy czas tego zabiegu higienicznego, zęby nie będą dokładnie doczyszczone.
ZBYT SŁABE LUB ZBYT MOCNE SZCZOTKOWANIE Silne przyciskanie szczoteczki do zębów może je uszkodzić, np. spowodować powstanie ubytków klinowych na zębach, odsłonić szyjki zębowe i przyczynić się do nadwrażliwości. Delikatne szczotkowanie nie oczyszcza powierzchni zębów i nie zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.
MYCIE TYLKO POZIOMYMI RUCHAMI W ten sposób nie usuwamy osadu, a jedynie go rozcieramy. Najbardziej skuteczna jest tzw. technika wymiatająca - mycie pionowe od dziąseł do końcówek zębów.
3. Żuj gumę 20 minut po posiłku
JEŚLI NIE MAMY PRZY SOBIE SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW, w oczyszczeniu zębów z resztek pokarmowych pomoże guma (bez cukru). Powinno się ją jednak zacząć żuć dopiero około 20 minut po przełknięciu ostatniego kęsa, gdy poziom kwasowości w ustach nieco się obniży. Inaczej zamiast obniżać ryzyko próchnicy, podwyższamy je.
4. Używaj nici, nie wykałaczek
ZALEGANIE RESZTEK POKARMÓW w przestrzeniach między zębami może się stać przyczyną powstawania ubytków. Aby temu zapobiec, przy każdym myciu zębów należy użyć nici dentystycznej albo irygatora, który wypłukuje resztki pokarmowe wodą pod ciśnieniem. Używanie wykałaczek jest gorszym rozwiązaniem, bo może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł.
5. Do kawy i herbaty dodawaj mleka
ZĘBY MOGĄ ZMIENIĆ KOLOR NA CIEMNIEJSZY pod wpływem naturalnych pigmentów znajdujących się w niektórych pokarmach i napojach. Barwie naszych zębów najbardziej szkodzą herbata oraz kawa. By zmniejszyć ich właściwości przebarwiające, warto dodawać do tych napojów mleka. Po wypiciu kawy albo herbaty najlepiej umyć zęby albo przynajmniej dokładnie wypłukać usta wodą.
6. Chrup marchewkę
NASZYM ZĘBOM BARDZO DOBRZE ROBI częste gryzienie twardych pokarmów. Dlaczego? Ponieważ w trakcie chrupania produkty takie jak marchewka, kalarepka, gruszki, jabłka czy orzechy działają lekko ścierająco na powierzchnię zębów, wspomagając tym samym usuwanie kamienia nazębnego.
7. Gdy myjesz zęby, umyj też język
DLA HIGIENY JAMY USTNEJ CZYSZCZENIE JĘZYKA jest tak samo ważne jak mycie samych zębów. Na porowatym nabłonku języka gromadzą się bowiem bakterie i drobne resztki pożywienia. Myjąc język (najlepiej za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej szczoteczki), nie tylko pozbywamy się tych zanieczyszczeń, ale przy okazji także złuszczonych komórek nabłonka.
Lucyna Pianko