7 produktów bogatych w wapń, które mogą zastąpić mleko
Żeby ustrzec się osteoporozy, powinnaś dostarczać sobie wapnia, którego mnóstwo jest w mleku. Jesteś na nie uczulona? Poszukaj innych źródeł tego minerału.
Dorosły człowiek powinien dostarczać sobie ok. 1000 mg wapnia dziennie. W tym przypadku wystarczy pamiętać o jedzeniu m.in. żółtego sera, kasz i ryb. Jednak kobiety w okresie ciąży, karmienia, menopauzy potrzebują aż 1500 mg tego pierwiastka na dobę. Wtedy rozwiązaniem jest zażywanie wapnia w pastylkach oraz włączenie do diety "niemlecznych" produktów, bogatych w ten minerał.
Migdały
W małej torebce (100 g) migdałów jest aż 239 mg wapnia. Niestety, migdały są dość kaloryczne, więc lepiej uważać z ich ilością, jeśli masz nadwagę i chciałabyś schudnąć.
Sardynki
Te małe rybki zawierają sporo minerału "budującego kości" (250 mg/100 g). Dotyczy to zarówno sardynek świeżych, jaj i tych z puszki (w pomidorach albo w oliwie).
Szpinak
To jedno z warzyw o największej zawartości wapnia (93 mg/100 g). Włączając szpinak do jadłospisu, dodatkowo dostarczysz sobie także sporą dawkę witamin C i A.
Mak
Te drobne czarne ziarenka to prawdziwa bomba wapniowa - w 100 g maku jest około 1000 mg tego pierwiastka. Warto więc ziarno maku dodawać do musli czy sałatek i, o ile jest taka możliwość, kupować posypywane nim pieczywo.
Tofu
Ten azjatycki serek produkowany z mleka sojowego to przysmak wegetarian. Tofu stanowi bowiem bogate źródło białka. Ale przede wszystkim w 100 g serka znajdziemy 350 mg wapnia.
Chia
Nasiona szałwii hiszpańskiej uznawane są za znakomite źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Okazuje się, że są także prawdziwą skarbnicą wapnia. W 100 g chii jest aż 630 mg tego minerału.
Gotowana fasola
Ziarno fasoli zawiera sporo białka, a także minerałów: żelaza, cynku i właśnie wapnia (160 mg/100 g). Porcja fasolki po bretońsku dostarczy nam go prawie tyle samo, co szklanka mleka.
Pamiętaj: Wapń odpowiada nie tylko za stan naszych kości, lecz także za zdrowy sen i pogodny nastrój.
Lucyna Pianko