Reklama

7 przypraw i ziół pomocnych w walce z rakiem

Przyprawy i zioła już od dawien dawna używane są do celów medycznych, takich jak niestrawność lub leczeniem innych problemów związanych z układem pokarmowym. Jednakże naukowcy nie są do końca pewni co do bezpośrednich, pozytywnych właściwości ziół i przypraw w odniesieniu do walki lub ochrony przed rakiem, i jego skutkami ubocznymi. Nie mniej jednak pośrednie korzyści w omawianym aspekcie są bardziej zauważalne. Przyprawy i zioła posiadają swój unikalny aromat, który waha się między silnym, a łagodnym przez co już niewielka zmiana w ich ilości, jest w stanie stworzyć odrębny smak. W walce z rakiem jest to o tyle ważny aspekt, że skutkiem ubocznym nowotworu może być utrata apetytu oraz zmiana postrzegania smaków, co z kolei prowadzi do spadku wagi. W tym przypadku przyprawy i zioła dodawane do potraw, mogą pomóc w stymulacji kubków smakowych oraz poprawić apetyt.

Imbir

W medycynie ludowej imbir używany jest już od dawna do leczenia wszystkiego od przeziębienia do zaparć. Może być on używany świeży, w formie sypkiej lub kandyzowanej. Mimo, że smak imbiru świeżego i mielonego bardzo się różni, to mogą być one używane naprzemiennie jako dodatek do wielu potraw.

Jedną łyżkę świeżego i startego imbiru możesz zastąpić 1/8 łyżeczki jego zmielonej formy. Spożywanie tej przyprawy razem z przepisanymi lekami na mdłości podczas terapii nowotworowej, może przynieść ukojenie dla żołądka pacjenta.

Rozmaryn

Rozmaryn jest śródziemnomorskim iglastym zielem, które jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów. Ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie rozmaryn jest bardzo często używany jako podstawowa przyprawa we włoskich daniach. Możesz dodać go do zupy, sosu pomidorowego, chleba oraz produktów z wysoką zawartością białka takich jak drób, wołowina czy jagnięcina.

Reklama

Przyprawa ta pomocna jest w detoksykacji organizmu, zmianach w odczuwaniu smaku, niestrawnościach, wzdęciach, braku apetytu oraz innych problemach związanych z układem pokarmowym. Zaleca się picie 3 szklanek dziennie herbaty z liści rozmarynu.

Kurkuma

Kurkuma jest przyprawą pochodzącą z rodziny imbirowatych i to właśnie ona nadaje potrawom takim jak curry żółty odcień i charakterystyczny smak. Aktywnym składnikiem w kurkumie jest kurkumina, która posiada właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne, przez co prawdopodobnie chroni nas przed rozwojem komórek nowotworowych.

Naukowcy badają rolę ekstraktu z kurkumy w zapobieganiu oraz leczeniu niektórych rodzajów raka takich jak rak jelita grubego, prostaty, piersi oraz skóry. W tym momencie wyniki tych badań wyglądają obiecująco, jednak są one przeprowadzane w laboratorium oraz przy pomocy zwierząt, tak więc nie jest do końca wiadome, czy wyniki te potwierdzą się w przypadku ludzi.

Papryczki chilli

Papryczki chilli zawierają w sobie związek chemiczny zwany kapsaicyną, który uśmierza ból. W momencie nałożenia kapsaicyny miejscowo na skórę, uwalnia się tzw. substancja P, której produkcja wrasta przy regularnym stosowaniu kapsaicyny, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Jednak nie oznacza to, że jeśli coś cię boli, to możesz ot tak zacząć wcierać w to miejsce papryczki chilli, ponieważ nieostrożność w tym przypadku może skończyć się poparzeniami. Zatem, jeśli chcesz poczuć działanie kapsaicyny na własnej skórze, poproś swojego onkologa lub lekarza pierwszego kontaktu o receptę na krem z dodatkiem tego składnika. Wykazuje się on całkiem dobrymi rezultatami w leczeniu bóli neuropatycznych (ostre, przeszywające napady bólu, które pojawiają się w obrębie nerwu) występujących po operacjach onkologicznych.

Papryczki chilli, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to możliwe, mogą okazać się pomocne przy leczeniu niestrawności. Wyniki niektórych badań pokazują, że przyjmowanie niewielkich ilości ostrej papryki, może przyczynić się do zmniejszenia niestrawności.

Czosnek

Czosnek jest rośliną należącą do rodziny amarylkowatych, podobnie jak szczypiorek, por, cebula czy szalotka. Zawiera dużą ilość siarki, a także innych składników wpływających pozytywnie na nasze zdrowie. Należą do nich m. in. arginina, oligosacharydy, flawonoidy oraz selen. Aktywnym składnikiem czosnku jest allicyna, która wytwarza się podczas jego krojenia lub rozgniatania, a także odpowiedzialna jest za jego charakterystyczny zapach.

Badania sugerują, że zwiększone spożycie czosnku zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka, jelita grubego, przełyku, trzustki oraz piersi. Spowodowane jest to licznymi mechanizmami, między innymi tym, że hamuje on rozwój infekcji bakteryjnych oraz formowanie się substancji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów, a także pomaga odbudować DNA oraz niszczyć chore komórki. Wspiera także proces detoksykacji organizmu, system odpornościowy oraz pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest skrzyżowaniem mięty nadwodnej oraz mięty zielonej. Od wieków używana jest do leczenia takich schorzeń jak wzdęcia, niestrawność, kolki oraz rozwolnienia. Może być także pomocna w zmniejszeniu objawów zespołu jelita wrażliwego lub zatruć pokarmowych. Mięta pieprzowa uspokaja mięśnie żołądka oraz wspomaga proces przepływu żółci, przez co możliwe jest szybsze strawienie pokarmu. Jeśli stosowane leczenie nowotworowe powoduje u ciebie problemy żołądkowe, to spróbuj wypić jedną szklankę herbaty z mięty pieprzowej.

W sklepach dostępne są już gotowe produkty, jednak możesz również przygotować własną wersję, poprzez zagotowanie suchych liści mięty lub wrzucenie ich do gorącej wody, odczekanie aż herbata się zaparzy i uzyska odpowiednią moc. Mięta pieprzowa pomocna jest również w leczeniu bólu gardła, przez co używana jest do uśmierzania bólu podczas chemio lub radioterapii.

Rumianek

Rumianek używany jest do leczenia wielu przypadłości od lat. Jest on pomocny podczas problemów ze snem, więc jeśli nie możesz zasnąć, spróbuj wypić chwilę przed położeniem się mocno zaparzoną herbatę rumiankową. Przeprowadzono badania oparte na płukankach z rumianku, które miały przynosić ukojenie w bólu gardła podczas radio i chemioterapii. Wyniki nie były jednoznaczne, więc jeśli twój onkolog nie widzi żadnych przeciwwskazań, to warto spróbować tego sposobu radzenia sobie z bólem.

Wystarczy, że zrobisz herbatę rumiankową i odczekasz aż wystygnie, a następnie tak ostudzonym płynem będziesz mógł przepłukać gardło.

Herbata rumiankową świetnie poradzi sobie również z problemami układu pokarmowego takimi jak skurcze żołądka. Uspokaja ona mięśnie, a w szczególności mięśnie gładkie jelit.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: walka z rakiem | rumianek | imbir | czosnek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy