9 mechanizmów obronnych organizmu
Istnieje wiele czynności, które wykonuje twoje ciało, z których nie zdajesz sobie sprawy. Czynności te odgrywają fundamentalną rolę ochrony twojego zdrowia przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nasze ciała są złożonym zbiorem układów biologicznych. Jednym z nich jest system obronny organizmu, który chroni organizm przed wszystkim, co potencjalnie może szkodzić. Oto kilka fascynujących rzeczy, które robi twoje ciało, aby cię ochronić.
Ziewanie jest czymś więcej niż oznaką znudzenia czy zmęczenia. Celem ziewania jest schłodzenie mózgu, który został przeciążony lub przegrzany.
Kichanie
Głównym celem kichania jest usunięcie przeszkód z dróg oddechowych. Są nimi alergeny, mikroby, kurz i inne czynniki drażniące.
Przeciąganie się
Co robisz zaraz po wstaniu z łóżka? Przeciągasz się. Nasz organizm wykorzystuje ten mechanizm, aby przygotować się fizycznego wysiłku w ciągu dnia. Przeciąganie ma na celu pobudzenie mięśni i przywrócenie przepływu krwi oraz poprawia samopoczucie.
Szybkie jedzenie, przejadanie się lub połykanie dużych porcji jedzenia drażni nerw, który odpowiedzialny jest za przełykanie. Te niezdrowe nawyki odpowiedzialne są za pojawienie się czkawki.
Mioklonie, zrywy mięśniowe
Czy kiedykolwiek odczułeś wstrząs podczas zasypiania? Kiedy następuje mocny skurcz mięśni, natychmiast się budzisz. Mioklonie pojawiają się, gdy zaczynasz zasypiać. W tej chwili twoje mięśnie rozluźniają się, częstotliwość oddechu gwałtownie spada, a tętno zwalnia. Mózg interpretuje te zmiany jako zwiastujące śmierć. Więc próbuje cię ratować, dając wstrząs.
Marszczenie się skóry
Pewnie już zdążyłeś zauważyć, że po dłuższy przebywaniu w wodzie skóra na palcach dłoni i stóp marszczy się. W tej sytuacji organizm myśli, że środowisko jest wilgotne, więc przystosowuje skórę tak by nie ślizgała się na gładkich powierzchniach. Tworząc linie, dzięki którym poprawia się przyczepność i chwytność.
Badania wykazują, że utrata pamięci najczęściej następuje po przykrych doświadczeniach. Utrata pamięci jest naturalnym mechanizmem obronnym, który chroni przed psychologicznym uszkodzeniem i pomaga lepiej radzić sobie z nieprzyjemnym wydarzeniem.
Gęsia skórka
Głównym celem powstania na skórze tzw. gęsiej skórki jest zmniejszenie ilości ciepła, które traci ciało przez pory skóry. Ten mechanizm pomaga ogrzać ciało w najbardziej niesprzyjających warunkach klimatycznych.
Łzy
Prócz ochrony oczu przed ciałami obcymi, łzy służą jako instrument obrony emocjonalnej. W sytuacji stresującej lub przykrej, ciało wytwarza nowe źródło podrażnienia, aby odwrócić uwagę od bólu jaki obecnie doświadczamy.