Reklama

9 rzeczy na temat twojego zdrowia, które można wyczytać z dłoni. Są zaskoczenia!

Może to być zaskoczeniem, ale twoje ręce mówią i to głośno. Odzywają zwłaszcza wtedy, gdy coś w twoim organizmie nie działa prawidłowo. Ich forma, funkcja i wygląd mogą dawać lekarzom ważne wskazówki diagnostyczne.

Objaw: Słaby uchwyt dłoni

W biznesie uścisk dłoni mówi coś o twojej osobowości. W medycynie natomiast może być oznaką pogarszającego się stanu zdrowia. Zmniejszona siła uchwytu w połączeniu z powolnym chodem może zwiastować ryzyko zgonu z powodu chorób serca u osób starszych, czytamy w badaniach opublikowanych przez "International Journal of Cardiology". Lekarze prognozują, że w przyszłości właśnie na podstawie uścisku dłoni będzie można w pełni identyfikować osoby z ryzykiem rozwoju chorób serca.

Objaw: Małe czerwone guzki lub pęcherze

Czerwona wysypka na dłoni lub nadgarstku, czasami przekształcająca się w sączące się pęcherze, może być oznaką alergii na nikiel. Wrażliwość na nikiel jest jedną z najczęstszych przyczyn alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Wiele przedmiotów, które dotykają twojej skóry, zawiera nikiel: bransoletki, zegarki, pierścionki, a nawet telefony komórkowe. Ale czy wiesz, że wysypka może się rozwinąć również po spożyciu pokarmów zawierających nikiel? Szczególnie bogate w ten pierwiastek są fasola, czekolada, orzeszki ziemne, soja, płatki owsiane. Warto zrobić próbę alergiczną.

Reklama

Objaw: Drętwienie lub mrowienie rąk

Uczucie kłucia w dłoniach? Jeśli jesteś młodą, zdrową osobą, prawdopodobnie jest to zespół cieśni nadgarstka. Wiele osób doświadcza nocnego mrowienia lub drętwienia, ponieważ śpią ze zgiętymi nadgarstkami. To również choroba osób pracujących przy komputerach. Mrowienie pojawia się też podczas stresu i niepokoju. To zgięcie ściska nerw pośrodkowy prowadzący od nadgarstka do ręki, wyjaśnia Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych. Twój lekarz może zlecić EMG (elektromiogram), aby wyszukać uszkodzenie nerwów lub mięśni. Leczenie cieśni nadgarstka waha się od szyn po operację. Uwaga, każdy objaw drętwienia lub osłabienia ramion lub dłoni powinien nas zaniepokoić. Warto skonsultować go z lekarzem. 

Objaw: Palec spustowy

Palec spustowy (zwany również zwężającym się zapaleniem pochewki ścięgna) oznacza to, że masz palec, który wyskakuje, łapie lub utyka, gdy próbujesz go zgiąć i wyprostować. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i najczęściej dotyka palca serdecznego lub kciuka. Dzieje się tak dlatego, że ścięgno lub tunel, przez który biegnie, ulega zapaleniu, co utrudnia poruszanie się ścięgna. Ten problem może dotknąć każdego. Ale częściej spotyka się go u osób z zapaleniami stawów, chorobami tarczycy i cukrzycą.

Objaw: Czerwone łuski lub guzki wypełnione ropą

Łuszczyca jest przewlekłym stanem autoimmunologicznym, który powoduje łuszczenie się na powierzchni skóry i może pojawić się na dłoniach lub paznokciach. Zmiany na paznokciach, takie jak wżery, żółtawe zabarwienie pod paznokciem lub oddzielenie paznokcia od łożyska paznokcia, to kolejne objawy łuszczycy. Jeśli obserwujesz je u siebie takie zmiany, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Łuszczyca może być związana z wieloma chorobami współistniejącymi, w tym z zapaleniem stawów i chorobami sercowo-naczyniowymi. 

Objaw: Białe, niebieskie lub czerwone palce

Jeśli twoje palce blanszują, czyli tracą kolor, a następnie zmieniają go np. na niebieski, gdy jest zimno lub jesteś zestresowany, to prognostyk, że cierpisz na chorobę Raynauda. Taki stan może wywołać nagła zmiana temperatury lub stanu emocjonalnego, co z kolei powoduje tymczasową utratę przepływu krwi do palców rąk i nóg. Ta choroba może sprawić, że twoje palce będą zdrętwiałe, zimne lub bolesne. Gdy przepływ krwi zostanie wznowiony, palce mogą pulsować lub mrowieć i zmieniać kolor na czerwony. 

Objaw: Drżenie rąk

Czasami drżenie rąk nie jest wielkim problemem, a innym razem może być oznaką choroby neurologicznej. Nie ma chyba osoba, która by nie doznała tej przypadłości, np. przy jakiejś precyzyjnej pracy albo gdy jesteśmy niewyspani, wypiliśmy za dużo kawy, albo odstawiamy alkohol. W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. drżeniem fizjologicznym. Są też drżenia związane z chorobą. Na przykład drżenie parkinsonowskie zwykle obejmuje jedną rękę lub jest w jednej z rąk bardziej widoczne niż w drugiej. Drżenie występuje, gdy ręka jest w spoczynku. 

Objaw: Ból dłoni, sztywność i obrzęk

Kiedy reumatolodzy widzą kobiety, których ręce bolą i są w stanie zapalnym, myślą o różnych chorobach zapalnych, które mogą powodować objawy. Możliwymi winowajcami są reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, toczeń, zapalenie naczyń (zapalenie naczyń krwionośnych), twardzina (choroba tkanki łącznej) i zapalenie skórno-mięśniowe (choroba skóry i mięśni). Opuchnięte ręce mogą nawet sugerować nieswoistą chorobę jelit.

Objaw: Długie palce serdeczne

Naukowcy uważają stosunek cyfr - długość drugiego (wskazującego) palca w porównaniu do długości czwartego (serdecznego) palca za marker ekspozycji na testosteron w łonie matki. U kobiet palec wskazujący i serdeczny mają zwykle mniej więcej taką samą długość. Mężczyźni mają zwykle dłuższe palce serdeczne i krótsze wskazujące i lub "niskie" proporcje cyfr. Nikt nie udowodnił związku przyczynowo-skutkowego, ale brytyjski zespół badawczy odkrył, że osoby z ALS (stwardnienie zanikowe boczne) miały niższe proporcje cyfr niż grupa kontrolna. Norweskie badanie wykazało, że kobiety z wyższym poziomem prenatalnej ekspozycji na testosteron (mierzone stosunkiem cyfr) radziły sobie lepiej w zadaniach przestrzennych niż kobiety z niskim poziomem.

Czytaj też: 

Dieta dla zdrowych jelit: oczyszczanie okrężnicy z zalegających złogów

Masz popękane pięty? Sięgnij po sodę oczyszczoną

Zobacz:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dłonie | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy