9 znaków ostrzegawczych mówiących, że możemy mieć osteoporozę
Nie każdej choroby możemy uniknąć. Są jednak takie, które pojawiają się u osób z określonej grupy ryzyka i warto sprawdzić, czy do niej nie należymy. W przypadku osteoporozy istnieje jasno określona grupa osób, u których wystąpienie tej choroby jest bardzo prawdopodobne. Jeśli do niej należymy, już teraz możemy zrobić wszystko, by nas nie dotknęła.
Jeśli często łamiesz kości w sytuacjach, gdzie wcześniej nie miałoby to miejsca, na przykład jeśli złamałaś kość schodząc krzywo z krawężnika, może to oznaczać, że twoje kości nie mają odpowiedniej gęstości. Warto wówczas udać się do lekarza, który powinien zlecić badanie gęstości kości.
Jesteś z natury szczupła lub drobnej budowy
Osoby z drobną budową ciała lub szczupłe są bardziej podatne na osteoporozę. Dzieje się tak dlatego, że przy drobnych kościach wystarczy niewielki niedobór gęstości, by stały się słabe. Nie oznacza to, że osoby o tęgiej budowie ciała nie muszą uważać. Wszyscy powinni dbać o to, by ich dieta była bogata w wapń i białko.
Palisz papierosy
Palenie papierosów, oprócz tego, że stanowi wiele innych zagrożeń, może być również niebezpieczne dla kości. Nie ma bezpośredniego związku pomiędzy małą gęstością kości i paleniem papierosów, ale statystyki wykazują powiązanie pomiędzy paleniem a osteoporozą. Jeśli dużo palisz, stwarzasz zagrożenie dla swoich kości.
Nadmierne picie alkoholu jest niekorzystne dla naszych kości. Alkohol wypłukuje z organizmu ważne dla zdrowia składniki takie jak wapń i magnez, sprawiając, że kości stają się słabsze. Jeśli pijesz więcej niż dwa kieliszki alkoholu dziennie, należysz do grupy ryzyka, szczególnie jeśli jesteś kobietą.
Unikanie laktozy
Uważa się, że mleko działa korzystnie na nasze kości, ponieważ zawiera wapń, oraz witaminę D. Witamina ta odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu silnych kości. Statystyki informują, że niedobór witaminy D jest alarmujący. Lekarze zalecają wypijanie co najmniej szklanki mleka dziennie w celu przeciwdziałania osteoporozie.
Nieregularne lub niewłaściwe miesiączki
Estrogen to hormon odpowiedzialny za regulowanie miesiączki u kobiet. Jego niski poziom oznacza brak lub częste i krótkotrwałe menstruacje. Niski poziom estrogenu oznacza również słabe kości. Jeśli masz nieregularne miesiączki, być może stan twoich kości nie jest najlepszy. Istnieje kilka powodów, dla których poziom estrogenu maleje, a wśród nich przemęczenie i zaburzenia odżywiania.
Oba te objawy wywołane są złamaniami kompresyjnymi kręgosłupa. Ludzie często mylą ten symptom z bólem pleców, a jest to sygnał, że mamy słabe kości i należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Dziedziczność
Jeśli twój krewny w pierwszej lub drugiej linii miał słabe kości lub osteoporozę, istnieje prawdopodobieństwo, że ty również będziesz cierpieć na tę chorobę. Jeśli twoi rodzice mieli częste złamania lub nieprawidłową postawę ciała, ważne, abyś dbała o prawidłową dietę bogatą w wapń i witaminy. Dobrze jest porozmawiać z rodzicami czy dziadkami o chorobach kości w waszej rodzinie.
Masz zaburzenia odżywiania
Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania są często szczupłe i ważą mniej niż powinny. Skutkuje to niskim poziomem hormonów, co z kolei prowadzi do zaburzeń związanych z budową kości. Skontaktuj się z dietetykiem, jeśli masz zaburzenia odżywiania lub niedowagę. Poproś o przygotowanie diety, dzięki której wzmocnisz swoje kości.