Aktywny tryb życia kobiet a niedobory witamin i składników mineralnych

Aktywny tryb życia wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na składniki pokarmowe. Wynika to m.in. z intensywniejszej przemiany metabolicznej. Niedobory składników odżywczych, mogą nie tylko powodować skutki zdrowotne, ale wpływać także na efektywność samych treningów, prowadząc m.in. do pogorszenia wydolności czy spadku siły mięśniowej[1].

materiały promocyjne partnera

Dlaczego kobiety aktywne fizycznie powinny zwracać uwagę na składniki odżywcze? Które z nich należy dostarczać? Jakie witaminy dla kobiet wybrać?

Aktywność fizyczna - dlaczego należy uzupełniać witaminy i minerały?

Aktywność fizyczna to wysiłek związany z angażowaniem mięśni i ich siły skurczu. W trakcie tej aktywności dochodzi do zużycia ilości energii, znacznie przekraczającej poziom energii spoczynkowej. Oznacza to, że energetyka organizmu zostaje w pewien sposób nadwyrężona. Wiąże się to z użyciem większej ilości energii, a tym samym - wzrostem zapotrzebowania na składniki odżywcze[2], pozwalające uzupełnić rezerwy energetyczne.

Podstawą w dostarczaniu tych składników odżywczych jest prawidłowo skomponowana dieta. Powinna ona zawierać w sobie wszystkie podstawowe substancje, czyli tłuszcze, białka, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Są one niezbędne nie tylko do uzupełniania rezerwuaru energetycznego, ale także do właściwego rozwoju mięśni, wzrostu ich siły[2] i tym samym - dalszego progresowania na treningach i w sporcie.

Aby organizm osoby prowadzącej aktywny tryb życia funkcjonował prawidłowo, musi mieć uzupełnione dzienne zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze. Podstawą jest dobrze zbilansowana dieta[2], jednak w sytuacji, gdy uzupełnienie składników pokarmowych wraz z pożywieniem jest utrudnione, można wesprzeć się gotowymi kompleksem witamin i minerałów w postaci suplementów[3].

Niedobory składników odżywczych mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jednym ze sposobów zmniejszenia ich ryzyka, obok właściwej diety, są właśnie gotowe suplementy diety[3].

Sport a witaminy i składniki mineralne - na co zwrócić uwagę?

Organizm sportowca, jak i każdej innej osoby, narażony jest także na stres. Doświadczanie przewlekłego stresu wpływa na procesy metabolizowania poszczególnych składników odżywczych, co może zaburzać ich proces wchłaniania (np. poprzez zwiększanie zapotrzebowania). Stresorami mogą być czynniki z pozoru niepowiązane z tym zjawiskiem, np. przetworzona żywność czy zanieczyszczone środowisko, w którym się żyje[4].

Konsekwencją niedoborów składników odżywczych w diecie kobiety aktywnej fizycznie może być[1]:

  • spadek wydajności w trakcie treningu,
  • konieczność wydłużenia czasu regeneracji po intensywnym wysiłku,
  • zaburzenie cyklu miesiączkowego,
  • większe ryzyko kontuzji i urazów sportowych,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • częste bóle głowy,
  • problemy z układem trawiennym.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i ich uzupełnienia wraz z dietą muszą być dostosowane m.in. do masy ciała, wieku czy rodzaju danej dyscypliny sportowej[1].

Witaminy i składniki mineralne - kiedy suplementować i na co zwracać uwagę?

Witaminy i składniki mineralne warto suplementować w momencie, gdy uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na te substancje odżywcze wraz z dietą jest utrudnione[3].

Suplementy dla kobiet zawierają gotowy kompleks wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, zachowanych w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu wspomagają utrzymanie właściwego poziomu witamin i składników mineralnych w organizmie.[5]

Bibliografia:

  1.  Kalisz Z., Juraszek K., Składniki odżywcze i ich rola w diecie sportowca, Journal of Education, Health and Sport, 2016;6;(8); 522-538.
  2.  Ostachowska-Gąsior A. i inni, Ocena wiedzy żywieniowej osób o wysokiej aktywności fizycznej uczęszczających do klubów fitness, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014, 95 (4): 969-974.
  3.  Brzozowska A. i inni, Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość., 2005, 4 (45), Supl., 5-16.
  4.  Durbas M., Dieta a stres, Medycyna Praktyczna, 2021, dostęp: 30.05.2022.
  5.  Falvit, Informacje producenta, dostęp: 30.05.2022.
materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy