Akupunktura - naturalna terapia przeciwbólowa
To najbardziej znana metoda lecznicza medycyny Dalekiego Wschodu. Opiera się na teorii o energii krążącej specjalnymi kanałami energetycznymi - meridianami, których w ciele człowieka jest 24.
Dopóki energia krąży bez przeszkód, człowiek jest zdrowy. Zakłócenia prowadzą do zmian czynnościowych narządów i układów, a stąd krok już tylko do chorób. Zakłócenia te pozwala wykryć badanie pulsu, a specjalne igły, którymi terapeuta nakłuwa odpowiednie punkty, przywracają prawidłowy obieg energii.
Sainjargal Byambasuren-Federowska, lekarz medycyny rodzinnej oraz specjalistka akupunktury i medycyny mongolskiej z gabinetu Akupunktura w Warszawie, zauważa, że medycyna zachodnia powątpiewa w istnienie meridianów, natomiast nie neguje skuteczności akupunktury w leczeniu bólu oraz we wspomaganiu leczenia chorób przewlekłych i psychosomatycznych. Najczęściej na zabieg akupunktury pacjent decyduje się, gdy go boli. Choćby ząb. Wtedy igiełki mogą podziałać jak silny środek przeciwbólowy, ale jeśli dolegliwość nie ma podłoża nerwowego, leczeniem powinien zająć się dentysta.
Akupunktura dobrze sprawdza się przy terapii bólów kręgosłupa, bo zmniejsza napięcie jego mięśni. Dzięki temu między ściśniętymi uprzednio kręgami tworzy się wolna przestrzeń, co oznacza i usunięcie bólu, i usprawnienie kręgosłupa. Akupunktura wspiera leczenie i znacznie poprawia jakość życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Np. przy neuropatii cukrzycowej "igiełkowy" zabieg poprawia ogólne krążenie krwi w organizmie, a przy tak groźnym powikłaniu cukrzycy, jakim jest tzw. stopa cukrzycowa, działa też lokalnie.
Wbrew pozorom akupunktura nie jest bolesna, choć czasem pacjent może podczas wkłuwania igieł w odpowiednie punkty ciała odczuwać dyskomfort. Cały zabieg trwa 30 minut. Kwadrans przeznacza się na działanie igieł w punktach, które znajdują się w przedniej części ciała, kolejny na punkty akupunkturowe z tyłu. I na koniec kilka przestróg dla wszystkich korzystających z zabiegów akupunktury. Pacjent na czas terapii musi otrzymać komplet igieł, które służą tylko jemu. Jeśli odczuwa jakieś dolegliwości lub brak poprawy, powinien o tym poinformować terapeutę. A nade wszystko korzystać należy z placówek oficjalnie działających, zatrudniających specjalistów lekarzy i terapeutów.
Uporczywy ból głowy. Specjalista akupunktury usuwa go niemal od ręki. Ale by ból nie wrócił, trzeba ustalić jego przyczyny, bo może to być ból migrenowy, napięciowy, wywołany przez zatoki czy nerwoból. Leczenie igłami tych dolegliwości wymaga na ogół 10 seansów.
Reumatyczne bóle stawów. Z tego rodzaju kłopotami ze stawami, ale też z ich zmianami zwyrodnieniowymi na tle zapalnym, akupunktura radzi sobie, wykorzystując przy terapii działanie przeciwzapalne.
Bóle brzucha na tle nerwicowym. I tu sesje dają efekty. Zwłaszcza przy jelicie wrażliwym, męczącej dolegliwości, na którą nie ma skutecznego sposobu. Zabieg pozwala też szybko uporać się z refluksem czy długotrwałą biegunką.
Śródtytuły pochodzą od redakcji INTERIA.PL