Reklama

Alergia na alkohol: Przyczyny, objawy, leczenie

Na twojej skórze po wypiciu alkoholu pojawia się wysypka, zaczyna drapać cię w gardle, swędzą cię oczy, a serce bije zdecydowanie szybciej? To mogą być objawy alergii na alkohol - ostatnio coraz bardziej popularnej przypadłości. Przyczyną uczulenia jest zapewne alergen, który znajduje się w trunku. Jak postępować w przypadku ataku alergii na alkohol i co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Przyczyny uczulenia na alkohol

Na wstępie należy zaznaczyć, że to nie sam alkohol jest alergenem dla naszego organizmu, ale substancje, które znajdziemy w konkretnych trunkach. Mimo to, przypadłość tę potocznie nazywa się uczuleniem lub alergią na alkohol.

Składniki popularnych trunków, które najczęściej wywołują alergię, to zboża. Jeśli jesteśmy uczuleni na przykład na żyto, objawy alergii pojawią się po wypiciu wódki żytniej. Przyczyną uczulenia mogą być również drożdże, chmiel lub ryż, które często wchodzą w skład różnego rodzaju alkoholi.

Reklama

Należy zaznaczyć, że alergia na czystą wódkę występuje stosunkowo rzadka. O wiele częściej uczulenia pojawiają się po wypiciu wina lub piwa, w których obecność substancji uczulających to wręcz norma.

A w jaki sposób objawia się alergia na alkohol?

Objawy alergii alkoholowej

Objawy alergii na alkohol są bardzo zbliżone do objawów alergii wziewnej. Zaczyna się od swędzenia oczu i wysypki na ciele. Pojawiają się również: drapanie w gardle, katar, kichanie, kaszel, a także przyspieszone bicie serca. W niektórych przypadkach może dojść również do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który może zakończyć się nawet śmiercią.

To może nie być alergia

Dokuczliwe objawy, które występują po spożyciu alkoholu, nie muszą mieć podłoża alergicznego. Ich przyczyną mogą być związki, które powodują wydzielanie histaminy powodującej objawy alergiczne.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów alergii na alkohol?

Po pierwsze, jeśli objawy nie są nasilone (wysypka, kichanie, lekki kaszel), wystarczą jedynie środki odczulające i regularne picie wody, która pomoże usunąć z organizmu alkohol. Z kolei, jeżeli osoba ma poważne problemy z oddychaniem lub wystąpił wstrząs anafilaktyczny, konieczne jest wezwanie pogotowia lub lekarza. Podczas trudności z oddychaniem warto zastosować również inhalator, który udrożni układ oddechowy.

Osoby, które zaobserwowały u siebie objawy alergii na alkohol, powinny wykonać specjalistyczne badania wykazujące uczulenie na konkretną substancję. Konieczne może być stosowanie leków odczulających.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy