Reklama

Alergia na jajka leczona... jajkami

Według jednego z ośrodków naukowych, możliwe jest wyleczenie alergii przez podawanie alergenu. Aż 28 proc. dzieci zostało całkowicie wyleczonych z alergii na jajka poprzez podawanie małych dawek alergenu podczas ustnej immunoterapii.

Zazwyczaj osobom z nietolerancją pokarmową zaleca się unikanie alergenu, jednak w przypadku jajek, które są składnikiem wielu potraw, jest to trudne. Nowy eksperymentalny sposób leczenia alergii nazywa się ustną immunoterapią, której celem jest stopniowe znieczulanie poprzez podawanie coraz większych dawek alergenu. Ustna immunoterapia już z sukcesem została wykorzystywana podczas alergii na mleko i orzechy.

W badaniu wzięło udział 55 amerykańskich dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Większość z nich zostało poddanych ustnej immunoterapii, natomiast 15 proc. dostawało placebo. Podczas badania rodzice codziennie dodawali swoim dzieciom do jedzenia małe dawki sproszkowanych jajek. Po 22 miesiącach 75 proc. dzieci było w stanie jeść większe dawki jajek i nie miały żadnych objawów. Natomiast u dzieci przyjmujących placebo reakcja alergiczna była nadal silna.

Reklama

Dzieci były badane ponownie w kolejnych miesiącach. 28 proc z nich po zjedzeniu jajka nie miało żadnych objawów alergicznych i można je uznać za wyleczone z alergii. Wyniki zostały opublikowane w New England Journal of Medicine. Alergia na jajka jest jedną z najpopularniejszych nadwrażliwości pokarmowych i cierpi na nią około 3 proc. amerykańskich dzieci. Objawy mogą być różne - od łagodnej pokrzywki do cięższych takich jak problemy z oddychaniem czy spadek ciśnienia tętniczego.

- Większość dzieci wyrasta z nadwrażliwości pokarmowych, ale jeśli nie wyrośnie do 5 roku życia, to będzie się już z nią męczyło dłużej - powiedział prowadzący badanie doktor A. Wesley Burks, przewodniczący wydziału pediatrii University of North Carolina, Chapel Hill.

Chociaż nie wszystkie dzieci zostały wyleczone, naukowcy twierdzą, że nawet częściowe odczulanie jest ważne, ponieważ może to zapobiec ciężkiej reakcji alergicznej na jaką dziecko może zostać przypadkowo narażone. Zdaniem naukowców wyniki badań są obiecujące, ale ostrzegają, że to jest terapia eksperymentalna i nie powinna być prowadzona w domowych warunkach bez nadzoru ekspertów.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: jaja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy