Reklama

Alergia w dojrzałym wieku

Sądzimy, że alergie ujawniają się w młodym wieku. Więc gdy coś nas uczuli, podejrzewamy inne choroby, a nim zostaniemy zdiagnozowani, upływa dużo czasu.

Gdzie szukać pomocy, zanim dostaniesz się do alergologa?

Alergię może zdiagnozować każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Najważniejszy jest wywiad z pacjentem, czyli to, co powiemy lekarzowi. Najczęstszym błędem jest zgłaszanie każdego objawu osobno. Wtedy zapalenie oczu leczy okulista, biegunkę gastrolog itd. Jeśli więc idziemy do lekarza, zgłaszajmy wszystkie dolegliwości, nawet te, których nie uznajemy za ważne. Np. u okulisty lub lekarza POZ powiedzmy o kłopotach ze snem, swędzeniu nosa, łzawieniu oczu, przewlekłym przeziębieniu - to ułatwi diagnozę. W razie podejrzenia alergii, lekarz POZ powinien przepisać podstawowe leki na alergię oraz skierować cię do lekarza alergologa. Może to zrobić także każdy lekarz specjalista.

Reklama

Nasza rada: Jeśli masz np. długotrwały katar, biegunki, bóle brzucha, nawracające infekcje gardła, oczu lub oskrzeli poproś w aptece o leki bez recepty na alergię (spytaj o dawkowanie). Jeśli po nich objawy ustąpią, to zwykle oznacza alergię. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem POZ - prawidłowe leczenie alergii zapobiega poważnym powikłaniom, m.in. astmie alergicznej.

Jak przygotować się do wizyty u alergologa?

Chociaż receptę na leki na alergię (które zwykle przynoszą pacjentom ulgę) może wypisać lekarz POZ, i tak warto poprosić o skierowanie do alergologa. Tylko specjalista zleci odpowiednie testy i wdroży zaawansowane leczenie.

W czasie oczekiwania na wizytę (to nawet kilka miesięcy) załóż zeszyt i zapisuj w nim: objawy (np. infekcje, zaburzenia żołądkowe) oraz kiedy się nasilają lub ustępują, czy objawy nasilają się u ciebie w trakcie konkretnych czynności, np. odkurzania, czy zdarzają ci się wysypki lub złe samopoczucie po niektórych pokarmach. Przed wizytą przygotuj także spis wszystkich zażywanych leków, suplementów i ziół.

Nasza rada: Poproś również lekarza POZ o skierowanie na rentgen płuc, rentgen zatok (jeśli masz przewlekły katar), morfologię krwi.

Jakie badania zleca lekarz alergolog?

Aby ustalić, co cię uczula, lekarz zleci badania.

● Testy z krwi wykrywające przeciwciała wytwarzane na skutek reakcji uczuleniowych.

● Testy skórne pozwalające ustalić jakie substancje i jak mocno cię uczulają.

Nasza rada: Tydzień przed wykonaniem testów trzeba odstawić niektóre leki, inaczej wynik nie będzie wiarygodny. Zapytaj o to lekarza.

Leczenie w poradni alergologicznej

● Leczenie alergii obejmuje przede wszystkim dobranie odpowiednich leków zmniejszających reakcje alergiczne.

● Lekarz alergolog może zlecić pacjentowi również odczulanie. Zaleca się je szczególnie gdy pacjent jest uczulony na takie substancje, z którymi nie da się unikać kontaktu np. kurz, pyłki traw i drzew.

● Nie ma górnej granicy wieku, do której można stosować odczulanie. Przeciwwskazaniem mogą być niektóre choroby (np. nadciśnienie, choroba wieńcowa).

● Odczulanie pacjentów (zastrzykami lub pigułkami) jest prowadzone w poradniach alergologicznych i jest w całości refundowane przez NFZ. Uwaga! Czasem pacjenci, gdy poczują się lepiej, odstawiają leki bez konsultacji z lekarzem. Jednak po odstawieniu leków alergia powraca - to choroba przewlekła.

● Jeśli leki zapisane przez lekarza pogarszają twoje samopoczucie, np. powodują senność, ból głowy - masz prawo poprosić o ich zmianę na inne.



100 rad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy