Reklama

Reklama

Alergie. Skuteczne metody leczenia

Ta choroba może dawać o sobie znać na wiele sposobów. Uczulić można się na rozmaite rzeczy, w każdym wieku. Na szczęście są już leki nowej generacji, które skutecznie łagodzą objawy alergii i powstrzymują jej rozwój.

Alergia wziewna sezonowa

Wiosną cieknie ci z nosa, oczy pieką i swędzą. To typowe objawy alergii na pyłki roślin, którą często mylimy z przeziębieniem.

Reklama

Uczulać mogą pyłki traw, zbóż, drzew, chwastów w czasie pylenia. Katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek trwa tak długo, jak długo masz kontakt z alergenem. Objawy utrzymują się od kilku do kilkunastu tygodni, następnie znikają i powracają za rok.

Najsilniejsze pylenie jest w słoneczne, suche i wietrzne dni, najmniejsze stężenie pyłków po deszczu. Słuchaj więc komunikatów o natężeniu pylenia roślin. Jeśli jest wysokie, lepiej zostań w domu.

Aby sprawdzić, jakie pyłki wywołują alergię, lekarz zleca testy skórne punktowe. Wykonuje się je w poradni alergologicznej. Tydzień wcześniej trzeba odstawić leki sterydowe (tylko miejscowe), bo mogłyby zafałszować wynik. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest immunoterapia, czyli odczulanie. Kuracja polega na przyjęciu serii podskórnych zastrzyków zawierających konkretny alergen, może trwać do 5 lat.

Jak leczyć Alergię sezonową trzeba leczyć, bo może być przyczyną astmy oskrzelowej. Lekarz rodzinny lub alergolog przepisze leki antyhistaminowe (krople, tabletki).

Zmniejszą one katar, napady kichania, oczy przestaną łzawić i swędzieć. Trzeba je stosować przez cały okres występowania objawów. Mają przedłużony czas działania, więc przyjmuje się je tylko raz na dobę.Są bezpieczne - nie powodują senności, jak leki starszej generacji. Można po nich prowadzić samochód, nie obciążają wątroby.

Łącznie z lekami antyhistaminowymi można brać silniejsze leki sterydowe. Działają przeciwzapalnie. Przy katarze alergicznym stosuje się sterydy w postaci aerozoli do nosa. To nowoczesne, bezpieczne leki. Działają miejscowo, na śluzówkę nosa.

Alergia wziewna całoroczna

Gdy wodnisty katar i kaszel dokuczają ci bez względu na porę roku, przyczyny szukaj we własnym mieszkaniu. Takie objawy mogą oznaczać uczulenie na roztocza kurzu domowego. Nie leczona alergia na roztocza może rozwinąć się w astmę oskrzelową - przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Świadczą o niej nagłe ataki kaszlu podczas snu i nad ranem, duszności, świszczący oddech.

Innym wrogiem w domu mogą być zarodniki grzybów pleśniowych częste np. w łazience. Uczulenie może wywoływać też sierść wielu zwierząt domowych.

Jak leczyć - Alergolog skieruje cię na testy skórne punktowe. Na katar i zapalenie spojówek przepisze leki antyhistaminowe. Przy objawach ze strony układu oddechowego będą potrzebne przeciwzapalne wziewne leki sterydowe. Są bezpieczne, bo nie wpływają na pracę całego organizmu. Można je stosować bez obaw przez wiele miesięcy, a nawet lat. Są niezbędne w przypadku przewlekłej astmy oskrzelowej.

Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez psa lub kota, zdecyduj się na odczulanie. Potrzebna ci będzie seria zastrzyków. Cała kuracja trwa 3-5 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje