Anemia zagrożeniem dla pracy serca i mózgu
Choć odruchowo przypisujemy anemię wyjątkowo szczupłym osobom, okazuje się, że borykają się z nią również osoby z nadwagą, a nawet otyłością. Anemia jest poważnym zagrożeniem dla serca i mózgu. Tej choroby nie wolno bagatelizować. Jak ją rozpoznać?
Zwykliśmy kojarzyć anemię z niedożywieniem, bo jedną z jej przyczyn może być niedobór składników odżywczych, głównie żelaza lub kwasu foliowego. Jest jednak szereg innych przesłanek, jak chociażby niedokrwistość, urazy, obfite miesiączki, krwawienia z przewodu pokarmowego, czy w końcu wrodzone defekty wewnątrz- i zewnątrz krwinkowe, które mogą skutkować rozwojem anemii. Waga nie może być kryterium diagnostycznym.
Czym jest anemia?
Anemia jest chorobą, w której dochodzi do zmniejszenia liczby erytrocytów (czerwonych krwinek) lub obniżenia stężenia hemoglobiny we krwi, mimo prawidłowej ilości czerwonych ciałek krwi. Anemia jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, bo wraz z hemoglobiną transportowany jest do wszystkich komórek tlen. Niedostateczna jego ilość to zwiększone ryzyko niedotlenienia, na które najbardziej narażone są dwa kluczowe organy: serce i mózg.
Jak rozpoznać anemię?
Choć choroba daje wyraźne sygnały, bywają one nierzadko bagatelizowane, bo są na tyle uniwersalne, że bez problemu przypiszemy je wielu innym przyczynom. Typowe objawy anemii to m.in.:
- spadek sił witalnych;
- przewlekłe przemęczenie i znużenie;
- senność;
- stany depresyjne;
- obniżenie koncentracji;
- problemy z pamięcią;
- kołatanie serca;
- bóle i zawroty głowy;
- bladość skóry i błon śluzowych;
- gorsza kondycja włosów, które zaczynają wypadać, kruszyć się i wyglądają na przesuszone.
Proste badania z krwi
Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, koniecznie wykonaj badania diagnostyczne. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić morfologię krwi i oznaczyć poziom żelaza, którego zbyt niski poziom jest częstą przyczyną anemii - mowa wówczas o anemii niedoborowej.
Dieta w anemii niedoborowej
Produkty bogate w żelazo są podstawą zdrowej, zbilansowanej diety. Niedobory żelaza są niebezpieczne dla organizmu, należy je stale uzupełniać. Pierwiastek ten najlepiej wchłania się z pożywienia, dlatego w codziennej diecie muszą znaleźć się produkty bogate w żelazo. Gdzie je znajdziemy?
Najlepszym źródłem żelaza są produkty odzwierzęce, takie jak:
- wątróbka,
- chude mięso wołowe i wieprzowe,
- żółtka jaj,
- ryby - szczególnie makrela, śledzie i sardynki.
Żelazo hemowe (pochodzące z produktów zwierzęcych) jest dla organizmu ludzkiego łatwiejsze do przyswojenia. Jednak nie mniej cennym źródłem żelaza mogą być również rośliny, a szczególności:
- pistacje,
- nasiona dyni, słonecznika i sezamu,
- morele, śliwki, jagody, jabłka,
- natka pietruszki, szpinak, brokuły, ziemniaki, soja, biała fasola,
Do jadłospisu warto włączyć kakao, w tym gorzką czekoladę, pieczywo pełnoziarniste, otręby pszenne i ryżowe.
Trzeba pamiętać, że przyswajanie żelaza warunkuje obecność witaminy C, witamin z grupy B oraz kwasów organicznych (obfitują w nie szczególnie produkty kiszone). Dlatego każdy posiłek mięsny musi być serwowany z warzywami.
Ewa Koza, mamsmak.com
***
#POMAGAMINTERIA
Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>