Aromat świątecznych przypraw
Pierwszym zmysłem, którym delektujemy przyjemność potencjalnego posiłku jest wzrok. Jako drugi do akcji wchodzi węch, a dopiero w trzecim etapie kubeczki smakowe. Doceńmy rolę przypraw w tworzeniu świątecznych smakołyków.
Może nie oczarują oczu, ale zdecydowanie pobudzą nozdrza. Dobrze dobrane przyprawy nie tylko podkręcą nuty smakowe, ale też zadbają o nasze zdrowie.
Cynamon
Przyprawa znana już w starożytności. Egipcjanie używali jej nie tylko w celach spożywczych, ale wykorzystywali też w procesie mumifikacji. Cynamon korzystnie wpływa na procesy trawienne i oddechowe. Należy do grupy termogeników: przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu. Zarówno wyciąg z kory cynamonu, jak i olejek cynamonowy stosowane są przy dysfunkcjach przewodu pokarmowego takich jak: zatrucia pokarmowe czy biegunki.
Cynamon stymuluje wydzielanie soku żołądkowego. Profilaktycznie powinien być używany w celu zapobiegania wrzodom żołądka i zaburzeniom prawidłowej pracy jelit. Działa antyseptycznie i grzybobójczo. Jest doskonałym dodatkiem do ciast i świątecznych ciasteczek. Dobrze wykorzystywać go również do dań mięsnych i rybnych. Wzbogaca smak kawy, herbaty, kompotów, dżemów i marmolad. Pieczone jabłko podawane z ryżem, a całość oprószona cynamonem: jedna z najprostszych i najpyszniejszych opcji na szybki obiad, również dla najmłodszych.
Kardamon
Przez wieki zasłużył sobie na miano królowej przypraw, tytuł dzieli z czarnym pieprzem - mianowanym do roli króla w tej kategorii. Jest, tuż po szafranie, jedną z najdroższych przypraw na świecie. Ma delikatny zapach i intensywny korzenny smak, z wyrazistą nutą kamfory. Doskonale sprawdza się jako dodatek do kawy: potęguje działanie pobudzające. Stymuluje metabolizm i pobudza apetyt.
Od wieków stosowany był w celu oczyszczenia organizmu i wzmocnienia systemu immunologicznego. Ma udowodnione działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Ułatwia trawienie białka, stąd dobrze by stał się składnikiem mięsnych świątecznych dań. Rekomendowany jest dla alergików, astmatyków i osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku.
Wanilia
Całe laski wanilii to również przyprawa z górnej półki cenowej. Zdecydowanie większym powiedzeniem cieszą się: proszek, ekstrakt i olejek waniliowy, choć oczywistym jest, że najwięcej korzyści dla zdrowia uzyskamy z całych lasek wanilii. Słodko-korzenna nuta wanilii doskonale komponuje się z deserami, ciastami i kremami. Można jej również użyć jako dodatku do kawy czy świątecznego kompotu.
Olejek waniliowy poprawia samopoczucie, stabilizuje system nerwowy i działa antydepresyjnie. Wąchanie lasek wanilii pomaga zlikwidować uczucie głodu: zwłaszcza, gdy ma on podłoże emocjonalne. Niweluje stres i ułatwia zasypianie. Wanilia w przewodzie pokarmowym działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo stymuluje produkcję śliny oraz soku żołądkowego, przyspieszając w ten sposób trawienie. Wspomaga proces spalania tłuszczu. Łagodzi też bóle menstruacyjne.
Ewa Koza, mamsmak.com