Arytmia: Groźna choroba czy błaha przypadłość?
Serce to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialne za dostarczenie krwi do całego ciała. Na problemy z sercem ostatnio skarży się coraz więcej osób. Lekarze alarmują: choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju. Jednym z takich schorzeń jest arytmia. Nie zawsze powoduje ból i każdy może odczuwać ją inaczej. Często bagatelizujemy jej nagłe ataki, ale jej występowanie może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się niebezpieczna choroba. Czym jest arytmia? Czy jest ona niebezpieczna? Przekonasz się o tym, czytając artykuł.
Arytmia to inaczej zaburzona praca serca. Schorzenie polega na tym, że serce nie pracuje regularnie – bije za szybko albo za wolno. Często towarzyszy jej ból w okolicach mostka i nie zawsze jest groźna dla zdrowia. Jednak wywołuje u niektórych niepokój i dodatkowy stres, który może potęgować dolegliwości. Arytmia może mieć kilka przyczyn – zdarza się być wynikiem niewłaściwego stylu życia i błahych zaniedbań, ale może też sygnalizować, że z naszym sercem dzieje się coś niedobrego.
Jakie są przyczyny arytmii?
Przyczyny arytmii są bardzo zróżnicowane. Może być wynikiem przewlekłego stresu albo pojawiać się wskutek nerwicy. Poza tym nieprawidłowo bijące serce może świadczyć o chorobie wieńcowej, rozwijającym się stanie zapalnym albo problemie hormonalnym. Niekiedy serce zachowuje się nietypowo w wyniku nietolerancji pokarmowej albo przeciążenia organizmu. Nie jest dla niego obojętny nasz styl życia – powstawaniu arytmii sprzyja palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz duże spożycie kofeiny. Zauważono, że osoby cierpiące już na pewne dolegliwości, takie jak nadciśnienie albo choroba niedokrwienna, częściej skarżą się na tę przypadłość.
Arytmia nie jest łatwa do wykrycia – wielu z nas nawet nie wie, że serca pracuje nieprawidłowo. Niektórzy nawet nie odczuwają żadnych dolegliwości, ale istnieją tacy, którym ten ważny organ daje się we znaki. Najczęściej odczuwa się kołatanie serca, duszności, zmęczenie, zawroty głowy gwałtowny spadek albo wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Niekiedy arytmii towarzyszy powstanie mroczków przed oczami, zaburzenie koncentracji oraz ogólne poczucie niepokoju. Intensywność odczuwanych dolegliwości może być zmienna – wszystko zależy od stopnia zaburzonej pracy serca.
Jak leczyć arytmię?
Arytmia wymaga wizyty u kardiologa oraz przeprowadzenia szeregu badań (przede wszystkim EKG), które potwierdzą zakres częstotliwości i powagę schorzenia. Dzięki podjętym działaniom wykluczy się też inne schorzenia, które mogą prowadzić do arytmii. Lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa albo zastosuje adekwatną terapię. Jeśli okaże się, że zaburzenie pracy serca nie jest groźne, wtedy otrzymamy suplementy i zalecenia. Wskazana jest też zmiana stylu życia.
Jak zapobiegać arytmii? Odpowiedź jest prosta – należy wyeliminować czynniki, które ją wywołują. Warto ograniczyć spożycie alkoholu, zaprzestać palenia papierosów oraz starać się unikać stresu. Kluczowa jest także dieta, obfitująca w posiłki lekkostrawne i bogate w cenne wartości odżywcze. Zaleca się również robienie badań profilaktycznych oraz kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi. Na szczęście, istnieją również metody naturalne, które mogą wspomóc prace serca. Dobrym sposobem jest spożywanie naparów ziołowych, które stymulują działanie tego kluczowego organu. Warto sięgać po głóg, tymianek, jemiołę oraz rozmaryn.
Proste sposoby na arytmię
Jeśli chcemy zadbać prawidłowo o serce i zapobiec występowaniu arytmii w przyszłości, należy zapewnić organizmowi trzech podstawowych pierwiastków: potasu, magnezu i wapnia. Gdzie je znaleźć? W popularnych produktach spożywczych. Potas znajdziemy w pomidorach, bananach, orzechach i roślinach strączkowych (w nich znajdziemy również magnez). Wapń znajduje się w produktach mlecznych: serach, mleku, kefirze, twarogu. Natomiast magnez kryje się w orzechach, soi, tofu oraz zielonych warzywach. Jeśli nagle dopadł cię atak arytmii to staraj się nie wpadać w panikę. Weź głęboki wdech, zatrzymaj powietrze w płucach oraz napnij mięśnie, a następnie wypuść powoli powietrze. Staraj się powtarzać do skutku.