Reklama

Atopowe zapalenie skóry - fakty i mity

Co piąte dziecko ma skórę ze skłonnościami do egzemy. Wokół atopowego zapalenia skóry narosło wiele mitów. Rozwiewamy wątpliwości związane z atopią.

Atopowe zapalenie skóry z czasem zanika

PRAWDA i FAŁSZ. Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez kilka miesięcy lub nawet przez kilka lat - w zależności od indywidualnego przypadku. W niektórych przypadkach problemy te utrzymują się w życiu dorosłym, ale nie można przewidzieć, czy i kiedy choroba zniknie.

Atopowe zapalenie skóry może być zaraźliwe

FAŁSZ. Absolutnie nie! Jest to choroba genetyczna i nie można się nią zarazić.

Suszenie ciała za pomocą suszarki do włosów to dobry pomysł

FAŁSZ! A co więcej, jest to absolutnie NIEZALECANE! Gorące powietrze podrażnia skórę i niszczy warstwę lipidową, która ją chroni, pogłębiając efekt suchości skóry. A co gorsza, może to doprowadzić do oparzeń!

Reklama

Atopowe zapalenie skóry to wyprysk kontaktowy

FAŁSZ. Zmiany są podobne, ale różnica polega na obecności atopii: kontaktowe zapalenie skóry nie musi nastąpić na podłożu atopii. Jednakże u dziecka z atopią bardzo często występuje kontaktowe zapalenie skóry.

Egzema znika około 5. roku życia

PRAWDA. Połowa dzieci, które miały atopowe zapalenie skóry przed ukończeniem pierwszego roku życia, zostaje wyleczona w wieku 5 lat.

Należy powstrzymywać się przed drapaniem

PRAWDA. Ale to leczenie pozwala opanować drapanie, ponieważ łagodzi uczucie swędzenia i likwiduje błędne koło atopii: więcej drapania = bardziej delikatna bariera skóry, a w związku z tym więcej alergenów i czynników drażniących wnikających w skórę, czyli jeszcze bardziej nasilone swędzenie i bardziej intensywne drapanie się...

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie psychosomatyczne lub wywoływane przez szok psychiczny

FAŁSZ. Nawet pomimo tego, że nie wiemy, jak to wyjaśnić, uznaje się, że emocje, stresy i doznany szok mogą odgrywać znaczącą rolę w częstości lub nasileniu ataków choroby. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to choroba o charakterze dziedzicznym.

Niektóre produkty spożywcze mogą pogorszyć wyprysk

PRAWDA. Podczas posiłku może pojawić się natychmiastowa reakcja objawiająca się zaczerwienieniem wokół ust. Ważne jest, aby powiedzieć o tym lekarzowi, który może odkryć ewentualne alergeny zawarte w tym produkcie.

Opracowanie: eksperci laboratoriów La Roche Posay.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy