Reklama

Reklama

Badania USG piersi u kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży badania USG piersi powinny być wykonywane rutynowo, ponieważ zwiększa to szansę wczesnego wykrycia raka tego gruczołu – przekonują eksperci.

- Mitem jest dość częste wciąż przekonanie, że USG piersi w ciąży nie ma sensu. Jest wręcz przeciwnie- badanie to może przyczynić się do wczesnego wykrycia raka piersi - przekonuje Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll, inicjatorka programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka.

Reklama

- Z roku na rok wzrasta liczba kobiet w ciąży chorujących na raka, w tym szczególnie raka piersi, co jest związane z coraz późniejszym macierzyństwem - mówi Ozimek-Kędzior. Z przedstawionych podczas spotkania danych GUS z 2014 wynika, że Polki najczęściej rodzą w wieku 25-34 lat (przypadało na nie 65 proc. porodów).

Tymczasem zachorowalność na nowotwory nasila się wraz wiekiem. Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie powiedziała, że na kobiety poniżej 45. roku życia przypada ponad 10 proc. zachorowań na raka piersi, przy czym dominującą grupę stanowią pacjentki w wieku 35-45 lat. - Obecnie mediana ciężarnych z tym nowotworem to 34 lata - dodaje.

Zdaniem specjalistki, niemal regułą jest, że rak piersi u kobiet w ciąży wykrywany jest w bardziej zaawansowanym stadium niż u innych kobiet.

- Wynika to z tego, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Poza tym kobietom jak i lekarzom często wydaje się, że rak piersi nie może się pojawić u młodej osoby. W efekcie diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest o od 2 do 7 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów- wyjaśnia specjalistka.

- Z przeprowadzonych przez nas wywiadów wynika, że kobiety, które zachorowały na raka piersi, nierzadko zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak guzki, obrzęki, zaczerwienia skóry piersi, ale (...) były uspokajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie miną - mówi Marta Ozimek-Kędzior.


Dowiedz się więcej na temat: usg piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje