Bakterie jelitowe kształtują temperament

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Cechy temperamentalne małych dzieci są zależne od bogactwa i różnorodności ich mikroflory jelitowej – wynika z badania opublikowanego na łamach „Brain, Behavior, and Immunity”.

Nasze zachowanie uzależnione jest także od bakterii w jelitach
Nasze zachowanie uzależnione jest także od bakterii w jelitach123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA) wykazali, że bakterie występujące w układzie pokarmowym są ściśle powiązane z typem temperamentu, jaki charakteryzuje małe dziecko. Korelacja pomiędzy składem mikroflory jelitowej a cechami temperamentu jest bardzo silna i niezależna od czynników takich, jak karmienie piersią, dieta, czy metoda porodu.

Badacze przeanalizowali próbki kału pochodzące od 77 dzieci w wieku od 18 do 27 miesięcy i ustalili, że maluchy posiadające najbardziej zróżnicowaną mikroflorę są bardziej pogodne, ciekawskie, towarzyskie i impulsywne niż inne dzieci.

Jeśli chodzi o chłopców, to ci, u których występuje dużo bakterii z rodziny Rikenellaceae i Ruminococcaceae oraz z rodzaju Dialister i Parabacteroides, cechują się najwyższym poziomem ekstrawersji.

U dziewczynek mniejsza różnorodność bakterii koreluje z powściągliwością, lepszą koncentracją i tendencją do przymilania się. Obfitość mikroorganizmów z rodziny Rikenellaceae pozwala przewidzieć u nich większą skłonność do odczuwania lęku.

Generalnie skład mikroflory jelitowej silniej koreluje z cechami temperamentu u chłopców, ale związek pomiędzy bakteriami układu pokarmowego a temperamentem dziewczynek też jest widoczny.

Naukowcy podkreślają, że celem ich badań jest ustalenie źródeł, które mogą dawać początek chorobom takim, jak otyłość, astma, alergia, czy choroba zapalna jelit.

- Istnieją dowody na to, że bakterie jelitowe wchodzą w interakcje z hormonami stresu - tymi samymi, które są zaangażowane w rozwój chorób typu otyłość czy astma. Cechy temperamentalne dziecka pokazują nam, jak reaguje ono na stres. Połączenie tych informacji z analizą mikroflory jelitowej może ostatecznie pomóc nam w znalezieniu sposobu na zapobieganie chronicznym dolegliwościom zdrowotnym - wyjaśnia współautorka badania Lisa Christian.

PAP Nauka

PAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na