Reklama

Balsam Szostakowskiego: Właściwości i zastosowania

Balsam odkryty przez rosyjskiego chemika Michaiła Szostakowskiego to substancja o unikatowych właściwościach. Stosowana zewnętrznie ma zbawienny wpływ na skórę i nawet trudno gojące się rany. Jest w pełni bezpieczna i pomoże też w walce z refluksem i chorobą wrzodową, chroni przed toksynami. Balsam Szostakowskiego może być też wsparciem w leczeniu stopy cukrzycowej i owrzodzeń, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Sprawdź, czym jest balsam Szostakowskiego, poznaj jego właściwości i dowiedz się, w jaki sposób go używać.

Czym jest balsam Szostakowskiego i co zawiera?

Balsam Szostakowskiego (znany też jako Vinylinium, Polyvinox) to przezroczysta ciecz o lekko złotym zabarwieniu. Jest gęsta i kleista, ma charakterystyczny zapach spirytusu. Została odkryta w 1939 roku przez rosyjskiego chemika – Michaiła Szostakowskiego. Była jednym z kluczowych leków w trakcie II wojny światowej. Balsam to polimer eteru winylowo-butylowego, nie jest rozpuszczalny w wodzie, ale miesza się z tłustymi olejami. Świetnie przylega do skóry i może stanowić naturalny opatrunek. Nie jest toksyczny, dlatego z powodzeniem można go stosować również do użytku wewnętrznego. Balsam Szostakowskiego wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W nieznacznym stopniu łagodzi też ból. Stosuje się go w postaci opatrunków (np. nasącza się nim gazę) lub bezpośrednio na ranę.

Reklama

Balsam Szostakowskiego na rany i problemy ze skórą

Balsam Szostakowskiego znacznie przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Stymuluje namnażanie się komórek nabłonka i jednocześnie niweluje ból. Jest szczególnie polecany w przypadku odleżyn, ale też oparzeń (także chemilkaliami) i odmrożeń. Nie tylko zwalcza stan zapalny, ale chroni przed infekcjami i toksynami – świetnie przylega do skóry i staje się barierą ochronną dla drobnoustrojów. Osłania też przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz czy słońce. Może być wsparciem w zwalczaniu czyraków, ropnych zakażeń skóry czy owrzodzeń żylakowatych i hemoroidów.

Balsam Szostakowskiego na wrzody i refluks

Balsam Szostakowskiego może być również stosowany wewnętrznie. Pomaga regenerować podrażnione błony układu pokarmowego. Jego stosowanie przynosi świetne efekty przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy czy refluksie żołądkowo-przełykowym. W przebiegu tych schorzeń treść pokarmowa wraz z sokami żołądkowymi cofa się w górę przewodu pokarmowego i uszkadza błony śluzowe, wywołując m.in. zgagę i pieczenie w klatce piersiowej. Balsam Szostakowskiego nie poddaje się działaniu kwasów żołądkowych i enzymów trawiennych, a w dodatku ściśle przylega do błon śluzowych, tworząc swoistą powłokę ochronną. Błyskawicznie wzmacnia i regeneruje też śluzówki, niwelując uciążliwe objawy.

Balsam Szostakowskiego – przeciwwskazania

Balsam Szostakowskiego dostępny jest w aptekach, kosztuje ok. 30 zł za 100 ml. Warto wiedzieć, że nie powinien być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Osoby zmagające się z żółtaczką mechaniczną czy leptospirozą powinny skonsultować używanie balsamu z lekarzem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy