Banany w walce z wirusem HIV

Zawarta w bananach lektyna może chronić przed zakażeniem wirusem HIV.

Lektyny to białka lub glikoproteiny występujące głównie w roślinach. Jedną z nich jest BanLec, którą można uzyskać z bananów. Naukowcy z University of Michigan Medical School ustalili, że BanLec potrafi powstrzymać łańcuch reakcji, związanych z zakażeniem wirusem HIV równie skutecznie, co dwa stosowane obecnie leki - T-20 i maraviroc. Lektyna wiąże się z typowym dla wirusa białkiem gp120, blokując jego działanie.

Reklama

Banan zamiast szczepionki

Zdaniem autorów badań, BanLec może znaleźć zastosowanie między innymi jako składnik preparatów chroniących przed wirusem do stosowania miejscowego, na przykład żeli. W niektórych afrykańskich krajach liczba nowych zakażeń 2,5 raza przekracza liczbę osób, które otrzymują leczenie przeciwwirusowe. Tymczasem badania nad szczepionką wciąż nie przynoszą wyników.

Kobiety "bezpieczne"

Choć prezerwatywy mogą skutecznie chronić przed wirusem, nie zawsze są konsekwentnie i we właściwy sposób stosowane - zwłaszcza w ubogich krajach. Dlatego kobiety także powinny mieć możliwość zabezpieczania się przed zakażeniem. Jak oceniają specjaliści, gdyby 20 procent zagrożonych miało dostęp do środka zabezpieczającego przed zakażeniem o skuteczności nie przekraczającej 60 procent, liczba zakażonych zmalałby o 2, 5 miliona w ciągu trzech lat.

O wynikach badań informuje "Journal of Biological Chemistry".

Dowiedz się więcej na temat: HIV

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje