Barszcz Sosnowskiego: Co warto wiedzieć o tej roślinie?
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która kwitnie późną wiosną lub wczesnym latem. Uznawana jest za jedną z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku znajdziemy szereg substancji, które zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Barszcz Sosnowskiego rośnie na łąkach, przy drogach, a czasami również w ogrodach. Niestety, łatwo pomylić go z wyrośniętym koprem, stąd tak dużo poparzeń jego toksycznym sokiem. Przyjrzyjmy się bliżej tej roślinie oraz sprawdźmy, jak postępować w przypadku oparzeń barszczem Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego, zwany również "zemstą Stalina", to niebezpieczny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony w czasach stalinowskich, pod koniec lat 50. XX wieku. Rozpoczęto wówczas jego uprawę na szeroką skalę, gdyż miał służyć jako pasza dla bydła. Barszcz Sosnowskiego rośnie zazwyczaj w tych samych skupiskach, co barszcz olbrzymi, który jest równie niebezpieczny dla zdrowia.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego wyglądem przypomina wyrośnięty koper, ale jest od niego dużo wyższy. Może osiągać nawet do czterech metrów wysokości. Charakteryzują go: zielona bruzdowana łodyga pokryta fioletowymi plamkami i duże, szerokie liście o delikatnie zaostrzonych końcówkach. Kwiaty barszczu Sosnowskiego są białe. Zebrane w skupisko przypominają górną część parasolu.
Barszcz Sosnowskiego nie bez powodu uznawany jest za jedną z najbardziej toksycznych roślin. W jego soku znajdziemy szereg związków zwanych furanokumarynami, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia. Furanokumaryny niezwykle łatwo łączą się z DNA. W kontakcie rośliny ze skórą furanokumaryny powodują obumieranie jej komórek oraz wywołują stan zapalny. Niestety, związki te działają nawet po zagojeniu się oparzeń. Zwiększają produkcję melaniny, przez co na skórze pojawiają się ciemne plamy, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.
Symptomy wskazujące na oparzenia barszczem Sosnowskiego dają o sobie znać w ciągu 24 godzin. Skóra staje się zaczerwieniona i częściowo pokryta charakterystycznymi pęcherzami, które wypełnione są płynem surowiczym. W wyniku oparzenia barszczem Sosnowskiego na skórze pojawia się stan zapalny, który bez interwencji lekarza może przerodzić się w zapalenie skóry. Stanowi zapalnemu mogą towarzyszyć również nudności i wymioty, podrażnienie dróg oddechowych, ból głowy czy zapalenie spojówek.
Co zrobić w przypadku oparzenia barszczem Sosnowskiego?
W sytuacji oparzenia barszczem Sosnowskiego należy przemyć skórę zimną wodą i jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza.