Biegunka: unikamy odwodnienia
Ta przykra dolegliwość często dokucza nam latem. Gdy przebiega gwałtownie, może być groźna, zwłaszcza dla dzieci. Sprawdź, jak nad nią zapanować.
Biegunka często pojawia się, gdy przesadzimy z letnimi przysmakami lub zjemy coś nieświeżego. Jest naturalną reakcją organizmu, który za wszelką cenę stara się usunąć szkodliwe czynniki. Może być gwałtowna, co sprzyja odwodnieniu.
Dlatego nie bagatelizujmy dolegliwości! Jeśli towarzyszą jej np. silne wymioty i gorączka, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Ważne jest także, aby w trakcie choroby nie dopuścić do odwodnieniu organizmu. Jest niebezpieczne zwłaszcza u dzieci.
Niezależnie od tego, czy choruje dziecko, czy dorosły, podczas biegunki należy zadbać o utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu. Jak to zrobić?
Woda i nie tylko Chore dziecko powinno wypić aż 3/4 szklanki płynu na kilogram masy ciała, dorośli - przynajmniej 3 litry na dobę. Najlepsze są gotowe płyny nawadniające, dostępne w aptece. Są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zawierają elektrolity oraz glukozę w odpowiedniej ilości i proporcjach, dzięki czemu są doskonale przyswajane.
Domowy napój nawadniający Jeśli nie masz w domu płynu nawadniającego, przygotuj go sama. Na litr wody weź 4 łyżki cukru i 3/4 łyżeczki soli. Dodaj kilka kropli soku z cytryny i wymieszaj. Pij płyn jak najczęściej, ale małymi łykami.
Czarne jagody Dzięki garbnikom uszczelniają błonę śluzową jelit. Możesz je podać w formie soku lub naparu z suszonych jagód (2 łyżki zalej szklanką wrzątku, zaparzaj ok. 15 min.) Pij małymi łykami.
Te proste w przygotowaniu potrawy złagodzą dolegliwości zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zahamują biegunkę oraz pomogą zwalczyć dokuczliwe skurcze brzucha. Sporządzisz je z tego, co akurat masz w letniej spiżarni lub przydomowym ogródku.
Marchwianka Korzeń marchwi zawiera m.in. odżywcze cukry, wapń, magnez, żelazo oraz pektyny - rodzaj błonnika. To właśnie dzięki niemu gotowana marchew działa łagodząco na błonę śluzową jelit. Trzy duże marchewki zalej litrem wody i gotuj do miękkości. Zmiksuj, posól. Zjedz w małych porcjach.
Dieta ryżowa Hamuje biegunkę i powleka błonę śluzową żołądka. W pierwszej fazie choroby wszystkie posiłki zastąp lekkim kleikiem ryżowym. Następnie włącz do diety ryżankę (rozgotowany w większej ilości wody, lekko osolony ryż).
W wielu przypadkach biegunka sama ustępuje po 2-3 dniach. By jednak złagodzić jej objawy, sięgnij po leki, które powinnaś mieć w apteczce.
Preparaty hamujące ruchy jelit Sprawdzą się zwłaszcza w podróży, bo ograniczają potrzebę wypróżniania. Kupisz je bez recepty. Stosuj je tylko wtedy, gdy nie gorączkujesz, a w stolcu nie ma krwi. U dzieci nie powinno się ich stosować, bo u nich wskazane jest jak najszybsze oczyszczenie jelit z wirusów czy bakterii.
Środki wiążące toksyny Jeśli podejrzewasz, że przyczyną problemów może być zatrucie (bakteriami, grzybami) sięgnij po węgiel leczniczy, który pochłania substancje wywołujące biegunkę. Podobnie działa Smecta, która chroni układ pokarmowy przed drażniącymi substancjami.
Probiotyki Preparaty zawierające tzw. bakterie probiotyczne odbudowują uszkodzoną florę bakteryjną jelit. Dzięki nim szybciej odzyskasz formę.
Do odwodnienia może dojść w ciągu zaledwie kilku godzin (im młodsze dziecko, tym szybciej traci wodę). Uwaga! Trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem, gdy tylko zauważysz poniższe, niepokojące objawy.
Osłabienie oraz rozdrażnienie To pierwsze objawy odwodnienia, szczególnie u niemowląt i małych dzieci. Towarzyszą im także: suchość i zaczerwienienie ust, płacz bez łez i mniejsze ilości oddawanego moczu (pieluszka jest bardziej sucha niż zazwyczaj).
Apatia, utrata elastyczności skóry oraz wzmożone pragnienie Są to oznaki tzw. umiarkowanego odwodnienia. Serce dziecka bije szybciej niż zazwyczaj.
Spadek ciśnienia, senność, zapadnięte oczy oraz bezmocz Te objawy świadczą o bardzo ciężkim, zagrażającym życiu dziecka odwodnieniu. Na szczęście, dochodzi do niego bardzo rzadko.