Reklama

Bielactwo: Przyczyny, objawy i leczenie

Bielactwo to uciążliwe schorzenie, które wiele osób wpędza w kompleksy, a nawet depresję. Niektórzy z powodu bielactwa unikają nawet kontaktów towarzyskich. Białe plamy pojawiają się na skórze całego ciała, także na twarzy. Choroba ujawnia się najczęściej między 10. a 20. rokiem życia. Jakie są przyczyny bielactwa i czy można je leczyć? Kto jest szczególnie narażony na depigmentację skóry i na co wtedy trzeba uważać?

Rodzaje i przyczyny bielactwa

Bielactwo to choroba polegająca na wymieraniu melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za pigment skóry. W efekcie na skórze tworzą się białe plamy i przebarwienia, schorzenie czasem obejmuje też włosy, a nawet tęczówkę oka. Wyróżnia się bielactwo wrodzone i nabyte. To pierwsze jest uwarunkowane genetycznie, a objawy widoczne są już po porodzie. Z kolei bielactwo nabyte może być efektem częściowego dziedziczenia, ale też reakcji organizmu na warunki środowiskowe. Przyczyny choroby nie zostały jednoznacznie określone, ale z dużym prawdopodobieństwem uważa się, że odpowiadają za nie autoimmunologiczne reakcje organizmu, które wyniszczają melanocyty. Depigmentację skóry klasyfikuje się także pod kątem rozmieszczenia plam na ciele. Bielactwo niesegmentowe obejmuje całe ciało, a plamy pojawiają się na dużych obszarach ciała po obu jego stronach. Z kolei bielactwo segmentowe jest o wiele rzadszym rodzajem schorzenia i charakteryzuje się występowaniem plam jedynie na prawej lub lewej części ciała. Ryzyko wystąpienia bielactwa jest większe u osób zmagających się z cukrzycą oraz chorobami tarczycy.

Reklama

Objawy bielactwa

Bielactwo wrodzone jest widoczne już od pierwszych chwil od narodzin. Skóra dziecka ma bardzo cienką i jasną skórę, spod której prześwitują naczynia krwionośne. Widoczne są też niewielkie przebarwienia, które z upływem czasu się powiększają i łączą w większe połacie. U niektórych osób włosy mogą mieć też biały lub biało-żółty kolor, a tęczówki oka stać się bezbarwne (bardzo rzadkie przypadki).

Bielactwo nabyte ujawnia się najczęściej między 10. a 20. rokiem życia. Plamy zazwyczaj występują na obszarze całego ciała, przeważnie na głowie, twarzy, grzbietowej części dłoni i rąk, skórze narządów płciowych, stopach, łokciach i kolanach. Białe plamy charakteryzują się brzegami o ciemniejszym zabarwieniu. Znacznie bardziej widoczne są u osób o ciemniejszej karnacji.

Leczenie bielactwa

Wciąż nie opracowano w pełni skutecznych sposobów leczenia bielactwa. Najlepsze efekty dają naświetlania specjalnymi lampami przy jednoczesnym stosowaniu leków uczulających na światło (terapia PUVA). Inną opcją jest autoprzeszczep zdrowej skóry w miejsce chorego naskórka. Obecnie coraz bardziej popularne jest też leczenie sterydami. Wszystkie metody przynoszą efekt jedynie we wczesnej fazie choroby (dlatego ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza) i pozwalają zmniejszyć liczbę lub wielkość plam.

Bielactwo nie jest chorobą zagrażającą życiu – plamy nie bolą ani nie powodują innych dolegliwości. Jednak u wielu osób mogą przyczyniać się do problemów psychicznych – depresji, lęku przed pojawieniem się kolejnych plam, stresu związanego z kontaktem z nowymi osobami. W takich przypadkach konieczna jest terapia psychologiczna. Osoby zmagające się z bielactwem powinny też unikać słońca oraz stosować fotoprotekcję (najlepiej kremy z filtrem SPF 50), ponieważ białe plamy bez pigmentu pozbawione są jakiejkolwiek naturalnej ochrony przed promieniowaniem. Nawet krótkotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do poparzeń.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy