Ból i kręcz szyi - szybka pomoc
Najczęściej takie dolegliwości to skutek długiego trzymania głowy w niewygodnej pozycji (np. podczas snu) i napięcia mięśni oraz więzadeł szyi. Są niezawodne metody, by je złagodzić.
1. Postaraj się rozgrzać i rozluźnić mięśnie
Pozwól, by strumień wody przyjemnie uderzał o bolące miejsce przez co najmniej kilka minut (ale unikaj przy tym pochylania głowy). Po osuszeniu się ręcznikiem połóż na kark poduszkę elektryczną lub wsmaruj w skórę maść rozgrzewającą (np. z kamforą i ekstraktem z arniki albo jałowca, jeżówki, miłorząbu japońskiego, rozmarynu i papryki chili).
2. Zrób delikatny masaż
Możesz wykorzystać do tego celu choćby... piłkę tenisową. Chwyć ją dłonią znajdującą się po mniej bolesnej stronie szyi i powoli tocz po karku we wszystkich kierunkach, jakbyś rozwałkowywała mięśnie. Możesz też użyć specjalnego automasażera lub poprosić kogoś, by ostrożnie rozmasował ci kark, a dodatkowo barki i ramiona (ale zrezygnuj z masażu, jeśli odczuwasz silny ból). Potem okryj się ciepłym kocem i odpocznij w wygodnej pozycji półleżącej, z głową wspartą na poduszce, najlepiej profilowanej, tzw. ortopedycznej.
3. Weź proszek przeciwbólowo-przeciwzapalny
Sięgnij po środek z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. z kwasem acetylosalicylowym, diklofenakiem, ibuprofenem, naproksenem. Powinien skutecznie zmniejszyć ból (ale nie stosuj go, jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym, np. występują u ciebie objawy choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy; także przy schorzeniach nerek oraz wątroby - lek może nasilać powodowane przez nie dolegliwości).
4. Chroń szyję przed zimnem
Koniecznie pamiętaj o tym, gdy wychodzisz na zewnątrz. Szyję i kark osłaniaj golfem i dodatkowo szalikiem lub wysokim kołnierzem. Ale także gdy jesteś w domu, unikaj przeciągów. Lepiej zrezygnuj też ze spania przy uchylonym oknie. Zamiast tego, przewietrz wieczorem sypialnię (wyjdź na ten czas z pomieszczenia).
5. Spróbuj specjalnego plastra
Naklejony na kark plaster do kinesiotapingu (z apteki) może ukoić ból, zmniejszyć uczucie napięcia i sztywności mięśni, a równocześnie usprawnić krążenie krwi oraz limfy i regenerację tkanek. Działa wyłącznie mechanicznie, dlatego możesz go stosować, nawet jeśli masz skłonność do częstych uczuleń.