Reklama

Reklama

Ból karku: najczęstsze przyczyny, skuteczna pomoc

Dokucza niejednej z nas po pobycie na chłodzie, stresującej sytuacji, przepracowaniu. Przeczytaj, co zrobić, aby kark przestał boleć. Mrowienie, sztywność mięśni, czasem silny ból uniemożliwiający ruchy głową – takie objawy najczęściej towarzyszą dolegliwościom karku. Co ciekawe, uskarżają się na nie nawet młode osoby.

Kark, czyli tylna część szyi i mięśni między łopatkami, jest bowiem bardzo wrażliwy na wiele czynników, np. chłód, utrzymywanie niewygodnej pozycji ciała. Nasz ekspert wyjaśnia, co może być przyczyną bólu i jak go złagodzić.

Przewianie – rozgrzewające zabiegiO tej porze roku ból karku może świadczyć o wychłodzeniu, bo mięśnie szyi bardzo nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Dlatego nie służą im przeciągi, przechodzenie z ciepłego do zimnego pomieszczenia, klimatyzacja. Podobne dolegliwości możemy odczuwać np. po źle przespanej nocy, przetrenowaniu, podczas przeziębienia. Radzimy, jak sobie pomóc.

Reklama

● Sięgnij po maści i termofor. Posmaruj skórę rozgrzewającym kremem (np. Dip hot, Maść końka). Możesz też przyłożyć do karku termofor lub ogrzany ręcznik. Ale uwaga! Gdy ból karku powstał wskutek urazu i wystąpił obrzęk, kompresy muszą być zimne.

● Przygotuj domowy okład. Polecamy białą gorczycę, która poprawia ukrwienie mięśni i rozkurcza je. Ogrzej ją na suchej patelni, zawiń w bawełnianą ściereczkę i przez ok. 10 min przykładaj do karku.

● Relaks na ciepło. Rano, gdy bierzesz prysznic, polewaj kark ciepłą wodą. Susząc włosy, skieruj na szyję strumień ciepłego powietrza. Wieczorem podaruj sobie kąpiel z dodatkiem olejku cynamonowego.

Za duże napięcie mięśni – masaż i ćwiczenia  • Unoszenie barków: Siedząc wygodnie na krześle unieś barki, przytrzymaj ok. 2 sekundy. Następnie wypchnij je powoli – najpierw do przodu, a potem do tyłu. Powtórz 5 razy.
  • Opuszczanie głowy: Siedząc, wolno pochylaj głowę raz w lewo, raz w prawo (powtórz po 5 razy). Aby wzmocnić obciążenie szyi, połóż dłoń na czubku głowy i lekko dociśnij.
  • Ucisk punktu spustowego: Znajdź tzw. punkt spustowy na karku, czyli najbardziej wrażliwe i bolesne miejsce. Uciskaj je opuszkami kilka sekund aż poczujesz, że napięcie znika.

Moc kamieni złagodzi stres

Gdy boli kark, zastosuj w domu masaż kamieniami bazaltowymi (kupisz w internecie, ok. 50 zł/9 szt). Zabieg przyjemnie rozgrzewa i pobudza punkty energetyczne. Podgrzej kamienie w gorącej wodzie i poproś drugą osobę, by ułożyła ci je na karku i delikatnie pomasowała skórę.

Zwyrodnienie – prosimy o pomoc specjalistę

Czasem ból karku utrzymuje się i towarzyszą mu drętwienie rąk, zawroty głowy. Te dolegliwości mogą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej, czyli zużywaniu się stawów i krążków międzykręgowych. Wtedy trzeba iść do lekarza.

● Leczenie farmakologiczne. Przy dużym zwyrodnieniu lekarz zwykle zapisuje leki zmniejszające napięcie mięśniowe lub środki przeciwzapalne.

● Kołnierz ortopedyczny. Jest bardzo pomocny. Można go jednak nosić tylko określony czas, by dodatkowo nie osłabił mięśni.

Lek. med. Grzegorz Prasałek, reumatolog.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje