Reklama

Ból karku: najczęstsze przyczyny, skuteczna pomoc

Dokucza niejednej z nas po pobycie na chłodzie, stresującej sytuacji, przepracowaniu. Przeczytaj, co zrobić, aby kark przestał boleć. Mrowienie, sztywność mięśni, czasem silny ból uniemożliwiający ruchy głową – takie objawy najczęściej towarzyszą dolegliwościom karku. Co ciekawe, uskarżają się na nie nawet młode osoby.

Kark, czyli tylna część szyi i mięśni między łopatkami, jest bowiem bardzo wrażliwy na wiele czynników, np. chłód, utrzymywanie niewygodnej pozycji ciała. Nasz ekspert wyjaśnia, co może być przyczyną bólu i jak go złagodzić.

Przewianie – rozgrzewające zabiegi



O tej porze roku ból karku może świadczyć o wychłodzeniu, bo mięśnie szyi bardzo nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Dlatego nie służą im przeciągi, przechodzenie z ciepłego do zimnego pomieszczenia, klimatyzacja. Podobne dolegliwości możemy odczuwać np. po źle przespanej nocy, przetrenowaniu, podczas przeziębienia. Radzimy, jak sobie pomóc.

Reklama

● Sięgnij po maści i termofor. Posmaruj skórę rozgrzewającym kremem (np. Dip hot, Maść końka). Możesz też przyłożyć do karku termofor lub ogrzany ręcznik. Ale uwaga! Gdy ból karku powstał wskutek urazu i wystąpił obrzęk, kompresy muszą być zimne.

● Przygotuj domowy okład. Polecamy białą gorczycę, która poprawia ukrwienie mięśni i rozkurcza je. Ogrzej ją na suchej patelni, zawiń w bawełnianą ściereczkę i przez ok. 10 min przykładaj do karku.

● Relaks na ciepło. Rano, gdy bierzesz prysznic, polewaj kark ciepłą wodą. Susząc włosy, skieruj na szyję strumień ciepłego powietrza. Wieczorem podaruj sobie kąpiel z dodatkiem olejku cynamonowego.

Za duże napięcie mięśni – masaż i ćwiczenia



  • Unoszenie barków: Siedząc wygodnie na krześle unieś barki, przytrzymaj ok. 2 sekundy. Następnie wypchnij je powoli – najpierw do przodu, a potem do tyłu. Powtórz 5 razy.
  • Opuszczanie głowy: Siedząc, wolno pochylaj głowę raz w lewo, raz w prawo (powtórz po 5 razy). Aby wzmocnić obciążenie szyi, połóż dłoń na czubku głowy i lekko dociśnij.
  • Ucisk punktu spustowego: Znajdź tzw. punkt spustowy na karku, czyli najbardziej wrażliwe i bolesne miejsce. Uciskaj je opuszkami kilka sekund aż poczujesz, że napięcie znika.

Moc kamieni złagodzi stres

Gdy boli kark, zastosuj w domu masaż kamieniami bazaltowymi (kupisz w internecie, ok. 50 zł/9 szt). Zabieg przyjemnie rozgrzewa i pobudza punkty energetyczne. Podgrzej kamienie w gorącej wodzie i poproś drugą osobę, by ułożyła ci je na karku i delikatnie pomasowała skórę.

Zwyrodnienie – prosimy o pomoc specjalistę

Czasem ból karku utrzymuje się i towarzyszą mu drętwienie rąk, zawroty głowy. Te dolegliwości mogą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej, czyli zużywaniu się stawów i krążków międzykręgowych. Wtedy trzeba iść do lekarza.

● Leczenie farmakologiczne. Przy dużym zwyrodnieniu lekarz zwykle zapisuje leki zmniejszające napięcie mięśniowe lub środki przeciwzapalne.

● Kołnierz ortopedyczny. Jest bardzo pomocny. Można go jednak nosić tylko określony czas, by dodatkowo nie osłabił mięśni.

Lek. med. Grzegorz Prasałek, reumatolog.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: moc | pomoc | relaks | leczenie | kark | Prasa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy