Reklama

Ból szczęki – objawy i leczenie

Poranne bóle głowy, uczucie napięcia lub ciśnienia, jak również przeskakiwanie szczęki przy jej szerokim otwieraniu to najczęstsze przyczyny stanu chorobowego o nazwie dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego (TMD). Najczęściej zaczyna się od bólu głowy lub karku. Jednak, ponieważ ból ten nie jest umiejscowiony w szczęce, często mija dużo czasu zanim pacjent uzyska właściwą diagnozę.

Czym jest staw skroniowo – żuchwowy?

Przyczyna bólu leży w przemieszczeniu się stawu skroniowo – żuchwowego i często związana jest ona ze stresem. Związek pomiędzy utrzymywaniem postawy i ułożeniem stawu również został udowodniony, a jednak nie każdy lekarz zaleca pacjentom wizytę u fizjoterapeuty.

Staw ten to rodzaj kulki w stawie panewkowym, w którym znajduje się krążek stawowy amortyzujący powierzchnię stawów. Podczas otwierania ust zaokrąglona część stawu (dolna szczęka) wysuwa się do góry i na dół ze stawu. Krążek stawowy zbudowany z chrząstki, który amortyzuje ruchy szczęki, przymocowany jest za pomocą małych wiązadeł. Jeśli więc nastąpi przemieszczenie i otwieramy usta, krążek zbytnio oddala się od stawu. Przesunięcie się szczęki może być spowodowane chorobą dziedziczną lub też napięciem mięśni twarzy, złą postawą ciała albo zmianami w uzębieniu.

Reklama

Przyczyny TMD

Przyczyną wywołującą powstawanie zwyrodnienia stawu skroniowo – żuchwowego mogą być stres, urazy psychiczne lub fizyczne, jak również nadmierna ingerencja stomatologiczna.

Zgrzytanie zębami prowadzi do skurczy mięśni wokół szczęki. Mięśnie te mogą naciskać na szczękę i wypychać chroniący ją krążek ze stawu. Jeśli problem trwa przez dłuższy czas, mogą powstać stałe uszkodzenia, ból i uczucie sztywności w ustach podczas ich otwierania lub przeżuwania pokarmu.

Objawy TMD

Pierwsze objawy TMD to często ból głowy z jednej strony po przebudzeniu się, jak również uczucie przeskakiwania w szczęce podczas otwierania i zamykania ust. Pacjent często zaczyna zgrzytać zębami i odczuwać ból w szczęce czy karku oraz objawy takie jak szum w uszach czy trudności spowodowane zmianą ciśnienia podczas lotu samolotem.

Kto cierpi na TMD?

Istnieje kilka czynników, które mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na TMD, a są to: nadmierne forsowanie mięśni żuchwy poprzez częste żucie gumy, szczękanie zębami lub ich zaciskanie, nieprawidłowe ułożenie szczęki, jak również stres i napięcie.

Staw może zostać również naciągnięty podczas skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, wymagających szerokiego otwarcia ust. Istnieje wiele teorii na temat związku TMD z „odpowiednim gryzieniem” lub ułożeniem i wysokością zębów. Teorie te jednak wymagają przeprowadzenia głębszych badań.

W jaki sposób fizjoterapeuta może pomóc w przypadku TMD?

Najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy wraz ze znalezieniem przyczyny powstania choroby. Należy odróżnić objawy mechaniczne, związane z układem nerwowym, oraz mięśniowe, które pojawiają się w obrębie głowy, karku i szczęki.

Jeżeli TMD objawia się bólem szczęki, można ocenić, które mięśnie bezpośrednio naciągają krążek stawowy, jak również ruchomość stawów. Ocenia się też, czy postawa ciała ma wpływ na pojawienie się TMD.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy