Ból uszu: Pięć faktów o przyczynach i leczeniu
Gdy się pojawia, sięgamy po chroniący przed wyziębieniem wacik, a gdy to nie pomaga - ruszamy do lekarza po antybiotyk. Tymczasem zalecenia mogą być zupełnie inne!
Szkodzą też wirusy
Za dolegliwości nie zawsze odpowiadają bakterie. Zawinić też mogą wirusy, choćby przeziębienia. By je zwalczyć, nie potrzeba i nie wolno stosować antybiotyków!
Co rzeczywiście pomoże
Domowe kuracje: Cztery razy dziennie przykładamy do ucha ogrzany (np. w piekarniku) lniany woreczek z solą i trzymamy go tak długo, aż ostygnie.
Lekarz rodzinny może doradzić: środki przeciwbólowe.
Może pochodzić od zepsutego zęba
O próchnicy wiemy, że jest groźna dla serca. Ale z uszami zwykle jej nie kojarzymy. Tymczasem wystarczy popsuty tylny ząb (tzw. trzonowiec), by z czasem zaczął doskwierać nam ból ucha.
Co rzeczywiście pomoże
Domowe kuracje: Rozgryzamy i połykamy 1-2 szt. przyprawy znanej jako goździki (maks. 3 razy dziennie) - zawarty w nich składnik, tzw. eugenol działa przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Lekarz stomatolog może doradzić: jak najszybsze wyleczenie próchnicy.
Bywa skutkiem zaciskania szczęk
Trudno nam sobie wyobrazić, że ból uszu może być spowodowany taką, a nie inną mimiką twarzy. Jeszcze częściej jest tak, że w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż mamy nawyk zaciskania zębów (bo zazwyczaj robimy to w nocy przez sen).
Co rzeczywiście pomoże
Domowe kuracje: Stosujemy ciepłe, rozluźniające okłady na bok twarzy - 3-4 razy dziennie przez 15 min; jemy miękkie pokarmy odciążające przeciążone mięśnie oraz staw w pobliżu ucha; pijemy przed snem wyciszającą i ułatwiającą spokojny sen herbatkę np. z kozłka (z zielarni, ok. 4 zł/100 g).
Lekarz stomatolog może doradzić: specjalną szynę relaksacyjną i ochronną, którą na noc zakłada się na zęby (ok. 700 zł).
Uwaga na refluks
Aż trudno uwierzyć, że do ucha może dostać się kwas z żołądka i wywołać w nim stan zapalny! Tak jednak się zdarza.
Co rzeczywiście pomoże
Domowe kuracje: Dieta bez tłustych i ostrych pokarmów, cytrusów, kawy, napojów gazowanych oraz... późnych kolacji; spanie na wysokiej poduszce.
Lekarz rodzinny może doradzić: środki zobojętniające kwas solny z żołądka.
Niekiedy to efekt zwyrodnień
Nie wirusy, nie bakterie lecz zmiany w stawach szyi bywają przyczyną bólu ucha. Dolegliwości pojawiają się, gdy biegnące w szyi nerwy są uciskane przez kręgi na wysokości ucha. Noszenie w uchu watki nic nie da!
Co rzeczywiście pomoże
Domowe kuracje: Masujemy kark strumieniem ciepłej wody - 3 razy dziennie przez 5 min; unikamy trzymania głowy wysuniętej do przodu (np. gdy siedzimy przed monitorem) i poruszania nią.
Lekarz ortopeda może doradzić: fizykoterapię, masaże i ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi (ze skierowaniem bezpłatne).