Reklama

Bóle brzucha: Czego mogą być oznaką?

Każdy z nas doświadczył go choć raz w życiu, ale z różnych przyczyn. Mogło być to zatrucie pokarmowe, miesiączka lub niestrawność. Mowa o bólu brzucha, który jest jedną najczęstszych ludzkich dolegliwości. Pamiętajmy, że nie musi oznaczać od razu nowotworu, ale nie powinniśmy go również bagatelizować. Bóle brzucha mogą być różne. My podpowiadamy, co może oznaczać konkretny z nich.

Niestrawność

Zacznijmy od niestrawności, ponieważ to zdecydowanie najczęstsza przyczyna bóli brzucha. Każdy zna to uczucie, gdy boli nas brzuch, ponieważ się przejedliśmy. Efektem często są wzdęcia lub zaparcia, które do najprzyjemniejszych nie należą. Lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem starajmy się nie przejadać. A jeśli już tak się stało, warto wypić kubek zielonej herbaty lub ziół poprawiających trawienie.

Grypa żołądkowa

Ból brzucha może być również objawem grypy żołądkowej. Czujemy wówczas kłucie w jelitach, a także niestrawność. Co pomoże w takich dolegliwościach? Środek rozkurczowy, a także regularne picie naparu z imbiru, który łagodzi niestrawność oraz nudności.

Reklama

Zapalenie wątroby lub trzustki

Kurczowy ból w środkowej części brzucha, który promieniuje do prawego boku lub pleców, może - niestety - być oznaką zapalenia trzustki lub wątroby. Wraz z bólem chory odczuwa nudności, wymioty oraz wzdęcia. Przy zapaleniu trzustki czy wątroby potrzebne jest specjalistyczne leczenie, które zaleci lekarz.

Wrzody

Silny ból brzucha, przypominający pieczenie może świadczyć również o chorobie wrzodowej. To właściwie jej klasyczny objaw. Jeśli często go odczuwamy, warto jak najszybciej udać się do gastrologa, który zbada problem.

Alergia pokarmowa

Z silnymi bólami brzucha często zmagają się również osoby cierpiące na alergię pokarmową. Po zjedzeniu nieodpowiedniego produktu chory zaczyna odczuwać silny ból brzucha.

Nadwrażliwość jelita grubego

Dolegliwości brzuszne dokuczają również osobom, które cierpią na zaburzenie zwane nadwrażliwością jelita grubego. Chorzy odczuwają silne wzdęcia, a także bóle w okolicy jelit. Mają również trudność z wypróżnianiem.

Zapalenie żołądka

Silny ból żołądka nie musi oznaczać tylko wrzodów. To również objaw zapalenia żołądka, czyli poważnej choroby, przez którą możemy znaleźć się w szpitalu. Jeśli utrzymuje się niepokojąco długo, należy zgłosić się do lekarza.

Co pomoże na ból brzucha?

Jak uśmierzyć ból brzucha? Jeśli jest silny, konieczne będzie zastosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść również domowe metody, na przykład ciepłe okłady lub picie naparów ziołowych. Przy zatruciach świetnie sprawdzi się napar z imbiru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy