Reklama

Borelioza: Wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie

Rozpoczął się sezon wysokich temperatur, a wraz z nim plaga przeróżnych owadów. Szczególnie powinniśmy strzec się kleszczy, które mogą przenosić boreliozę. Choroba może dać o sobie znać dopiero po kilku latach, gdy objawy zaczynają utrudniać nam normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest zrobienie testu na boreliozę niedługo po ukąszeniu kleszcza. W związku z tym, że kleszcze zaczęły już atakować, przypominamy kilka najważniejszych informacji na temat boreliozy.

Jak dochodzi do zarażenia się boreliozą?

Do zarażenia się boreliozą dochodzi zazwyczaj na skutek ukąszenia kleszcza lub komarów, które są nosicielami tej choroby. Boreliozę roznoszą również tak zwane nimfy - młode kleszcze, które są niezauważalne gołym okiem. Przypominają ziarenko maku. Kleszcze najłatwiej złapać na łąkach oraz terenach podmokłych, dlatego, jeśli lubimy spędzać tam czas, warto ubrać długie spodnie oraz długi rękaw. Niezbędne będzie również spryskanie skóry preparatem odstraszającym owady.

Objawy boreliozy

Borelioza rozwija się w trzech fazach. Każdą z nich charakteryzują inne objawy. Pierwsze objawy choroby rozwijają się do trzech tygodni od ukąszenia. W okolicy ukąszenia pojawia się wówczas tak zwany rumień wędrujący, czyli zaczerwienie na skórze osiągające rozmiary od kilku od kilkunastu centymetrów. Rumień zazwyczaj jest lekko wypukły i boli w trakcie dotyku. Rumień, który występuje po ukąszeniu kleszcza jest jasny w środku. W pierwszej fazie rozwoju boreliozy pojawiają się również objawy przypominające grypę, czyli: gorączka, dreszcze, bóle mięśni oraz stawów.

Reklama

W drugiej fazie boreliozy objawy są już bardziej zaawansowane i utrudniają choremu normalne funkcjonowanie. Mowa tutaj o zaburzeniach neurologicznych, stanach lękowych, upośledzeniu słuchu oraz mowy. Ostatnia faza boreliozy powoduje zaburzenie funkcjonowania organizmu. Objawy neurologiczne są nasilone. Pojawiają się wówczas bóle całego ciała przypominające objawy choroby zwanej fibriomialgią. Chory na boreliozę ma również znacznie pogorszony nastrój. Towarzyszą mu rozdrażnienie, gniew, a także stany lękowe.

Neuroborelioza

Gdy w wyniku rozwoju boreliozy wystąpią objawy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, można mówić o neuroboreliozie - bardzo niebezpiecznej odmianie tej choroby. Często przebiega ona pod postacią zapalenia opon mózgowych. Objawy, które towarzyszą temu schorzeniu, to: bóle głowy, sztywność karku, nudności i wymioty. Ludzie cierpiący na neuroboreliozę bardzo często doświadczają również paraliżu twarzy.

Jak postępować, gdy zauważymy pierwsze objawy boreliozy?

Gdy zauważymy pierwsze objawy wskazujące na boreliozę, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista zaleci najprawdopodobniej antybiotykoterapię, która pomoże zwalczyć bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Gdy ukąsi nas kleszcz, należy jak najszybciej wykonać test na boreliozę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: borelioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama