Reklama

Borówka brusznica zwana także czerwoną. Jakie ma właściwości?

Właściwości borówki brusznicy są doceniane od lat. Pomaga nie tylko w chorobach układu moczowe, ale także znalazła zastosowanie w kosmetyce. Jak działa borówka brusznica?

Jak wygląda borówka brusznica?

Borówka brusznica charakteryzuje się małymi owocami, które są jednolicie czerwone. Rośnie w lasach iglastych i mieszanych na około 20-centymetrowych krzewinkach.

Wykorzystywanym surowcem są nie tylko owoce, ale także liście. Te pierwsze zbiera się w sierpniu. Zdarza się jednak, że jeszcze w październiku można spotkać je podczas leśnego spaceru. Zbiór liści przypada na okres od czerwca do sierpnia. 

Jakie właściwości ma borówka brusznica?

W liściach borówki brusznicy można znaleźć m.in. działające moczopędnie glikozydy, przeciwbakteryjny kwas taninowy i mające przeciwzapalne właściwości garbniki. 

Reklama

Są źródłem witaminy A i C oraz witamin z grupy B, a ponadto liście są bogate w potas, wapń, fosfor, magnez oraz żelazo. Owoce borówki brusznicy zawierają natomiast kwas L-askorbinowy oraz błonnik.

Borówka brusznica od lat jest wykorzystywana w leczeniu chorób układu moczowego. Jest stosowana w przypadku zapaleniu pęcherza moczowego i nerek oraz kamicy moczowej. 

W tym przypadku są wykorzystywane liście borówki brusznicy. Dzięki zawartym w nim substancjom można zapobiec rozwojowi stanu zapalnego w układzie moczowym. Borówka brusznica wykazuje także działanie przeciwbiegunkowe.

Ponadto może pomóc w walce z rozjaśnianiem zmian pigmentacyjnych, a także w regulacji trawienia. Oprócz tego uznaje się, że pomaga w uszczelnianiu i wzmacnianiu naczyń włosowatych i zapobieganiu cukrzycy, a dzięki zawartej w niej witaminie A i C może poprawiać funkcjonowanie mózgu. 

Czy borówka brusznica jest dla każdego?

Mimo że borówkę brusznicę można jeść na surowo, to warto pamiętać, że nie należy jej spożywać w dużych ilościach. Ponadto należy uważać w przypadku  stosowania wyciągów z tej rośliny. Spożycie za dużej dawki może objawić się wymiotami, nudnościami, bólem żołądka oraz skurczami jelit. 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem stosowanie borówki brusznicy. Ponadto dzieciom poniżej 12. roku życia nie należy podawać wyciągów z tej rośliny. 

Czytaj więcej:

Post Daniela. Oczyszczanie z toksyn i redukcja masy ciała

Gorzkie emocje przełykamy z cukrem

Pięć najgorętszych dietetycznych mitów, które już czas włożyć między bajki

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Borówka brusznica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy