Reklama

Boże drzewko: Właściwości i zastosowania

Boże drzewko to roślina, która w środowisku naturalnym występuje na Bliskim Wschodzie oraz w Europie Wschodniej. W Polsce jest rzadko spotykana i najczęściej identyfikowana z chwastami. Tymczasem okazuje się, że posiada szereg leczniczych właściwości, które były znane i powszechnie wykorzystywane w starożytności. Współczesna fitoterapia też czerpie z dobrodziejstw, które oferuje. Na co pomoże boże drzewko? Jakie dolegliwości dzięki niemu można wyleczyć? Sprawdźmy.

Boże drzewko: Czym jest?

Bylica boże drzewko jest byliną z rodziny astrowatych. Zalicza się ją do półkrzewów, które osiągają około 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się zwartym pokrojem; starsze pędy tworzą silnie rozgałęziony krzew, natomiast młodsze pną się ku górze. Największa ozdobą bożego drzewka są drobne, pierzaste liście, które licznie i szczelnie pokrywają łodyżki. Boże drzewko nie ma szczególnych wymagań uprawowych i dobrze rośnie na glebach suchych oraz na słonecznych stanowiskach.

Dlaczego boże drzewko jest wyjątkowe?

Boże drzewko doceniane było już w starożytności. Niestety, jego popularność spadła, a lecznicze właściwości na wiele lat były zapomniane. Obecnie znów czerpie się z jego wyjątkowych zalet. Niezwykłość rośliny ma związek z obecnością olejków eterycznych, takich jak tujon, izotujon oraz cyneol. Poza tym boże drzewko jest skarbnicą garbników, flawonoidów, soli mineralnych oraz pochodnych kumaryny.

Reklama

Boże drzewko w medycynie ludowej

Boże drzewko często było wykorzystywane do odstraszania insektów. Gospodynie domowe tworzyły z jego gałązek bukiety, które umieszczane były w pobliżu żywności, aby pozbyć się np. muszek owocówek. Wcieranie świeżych listków w skórę skutecznie zapobiegało ukąszeniom np. komarów czy kleszczy. Boże drzewko znalazło też zastosowanie w pielęgnacji skóry. Stosowanie naparu z tej rośliny chroniło przed stanami zapalnymi oraz łagodziło już istniejące dolegliwości.

Boże drzewko we współczesnej medycynie

Współczesna fitoterapia czerpie z dawnych i zapomnianych już właściwości bożego drzewka. Roślina jest stosowana jako remedium na dolegliwości związane z drogami żółciowymi. Reguluje procesy trawienia oraz wykorzystuje się ją w leczeniu kamicy żółciowej. Sprawdza się również jako środek niwelujący niestrawność oraz chroniący jelita (pomaga działać im sprawniej i wydajniej). Picie naparu wzmaga apetyt, uwalnia od męczącego bólu brzucha, niweluje nieprzyjemne wzdęcia oraz reguluje poziom soków żołądkowych.

Boże drzewko a inne dolegliwości

Zawarte w bożym drzewku substancje czynne sprawiają, że roślina jest uniwersalnym środkiem przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, przeciwbólowym oraz przeciwbakteryjnym. Picie naparu łagodzi infekcje związane z układem moczowym, normuje skurcze mięśni oraz łagodzi nieprzyjemne dolegliwości kobiece. Poza tym z bożego drzewka można przyrządzać środki, które łagodzą wszelkie schorzenia skóry, przyspieszają gojenie się ran oraz zapobiegają powstawaniu szpecących blizn.

Boże drzewko jako kosmetyk

Boże drzewko może być z powodzeniem stosowane jako naturalny i uniwersalny kosmetyk. Przygotowanym naparem można pielęgnować cerę: tonik łagodzi zmiany trądzikowe, likwiduje przebarwiania, działa ściągająco oraz skutecznie oczyszcza delikatną i podrażnioną skórę. Poza tym z rośliny można przyrządzić płukankę, która stosowana regularnie poprawia ukrwienie skóry głowy, niweluje łupież, a także poprawia kondycję włosów i zwiększa ich ilość. Dodanie odrobiny suszu do gorącej wody sprawia, że kąpiel staje się pobudzająca dla skóry; relaksuje i koi nerwy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama