Reklama

Bruksizm: Czym jest i jak z nim walczyć?

Bruksizm to specjalistyczna nazwa coraz bardziej popularnego schorzenia, jakim jest zgrzytanie zębami podczas snu. Przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Za te najczęstsze uznaje się: nerwicę, stres, wady zgryzu czy szeroko rozumiane uwarunkowania genetyczne. Bruksizm, choć zasadniczo uznawany jest za przypadłość dotykającą głównie dzieci, nie omija również dorosłych. Co ciekawsze, bruksizm obecnie zaliczany jest do najczęstszych chorób naszej cywilizacji. Prawdopodobnie około 80 procent cierpiących na mimowolne zgrzytanie zębami nie jest świadomych swojego problemu. Jak rozpoznać bruksizm, jak go leczyć oraz na czym tak naprawdę polega ta przypadłość? Podpowiadamy.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm zaliczany jest do parasomnii, czyli, krótko mówiąc, do grupy dziwnych zachowań podczas snu. Przypadłość ta definiowana jest jako mimowolne zgrzytanie zębami i zaciskanie ich, czego chory jest zupełnie nieświadomy. W efekcie dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni żwaczy, które odpowiadają za prawidłowe ruchy żuchwy. Bruksizm to bardzo niebezpieczna przypadłość, która, jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do zniszczenia zębów.

Przyczyny bruksizmu

Do najczęstszych przyczyn bruksizmu zalicza się:

* nadmierną kumulację stresu;

Reklama

* nerwicę;

* wady jamy ustnej oraz zgryzu;

* pogorszenie stanu zdrowia ogólnego;

* osobowość lękową.

Rodzaje bruksizmu

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje bruksizmu: ośrodkowy i środkowy. Sprawdźmy, czym się charakteryzują.

Odśrodkowy

Bruksizm ośrodkowy objawia się zgrzytaniem zębami oraz ich zaciskaniem. W efekcie dochodzi do ścierania się zębów i ich stopniowego uszkadzania. Pojawić się mogą również: próchnica, kamień nazębny i podrażnienia dziąseł.

Środkowy

Z kolei bruksizm środkowy charakteryzuje się zaciskaniem szczęki w ciągu dnia, co skutkuje takimi dolegliwościami, jak: bóle mięśni twarzy, uszkodzenia zębów, ubytki szkliwa, zapalenie dziąseł czy silny ból szyi.

Na czym polega leczenie bruksizmu?

Leczenie bruksizmu nie jest proste. Zaczyna się wizytą u stomatologa, lecz szybko okazuje się, że jest to niewystarczające rozwiązanie. W leczeniu tej przypadłości sprawdzają się psychoterapia oraz środki łagodzące napięcie nerwowe. Stomatolog natomiast zaleca stosowanie nakładek na zęby, które uniemożliwiają ich styczność, a w efekcie zgrzytanie nimi.

Skutki nieleczonego bruksizmu

Nieleczony bruksizm może prowadzić do trwałego uszkodzenia zębów i poważnych infekcji w jamie ustnej. Jeśli zęby są wyraźnie starte, wymagają usunięcia i wstawienia protezy. Warto zatem systematycznie obserwować stan swojego uzębienia, który może świadczyć o tym, że cierpimy na tę przypadłość.

Warto wiedzieć

W jamie ustnej zdrowego człowieka zęby stykają się ze sobą wyłącznie w czasie przeżuwania posiłków i przełykania śliny. Podczas odpoczynku jamy ustnej między dolną a górną partią zębów powinna pojawić się tzw. szpara spoczynkowa, która wynosi od dwóch do czterech milimetrów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy