Nie tylko sok z brzozy, ale też napar z jej liści mają liczne walory odżywcze i lecznicze. Sprzyjają procesom metabolicznym, wzmacniają wątrobę i nerki oraz mają zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn. Poprawiają odporność, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, pomagają łagodzić i skracają przebieg infekcji wirusowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Świeżo zerwane, młode listki kładziemy na sitku i myjemy pod bieżącą wodą123RF/PICSEL
Młode liście brzozy nigdy nie wyglądają tak pięknie, jak umyte pierwszym majowym deszczem. Ich intensywnie zielony kolor symbolizuje siły witalne drzewa i walory odżywcze, którymi możemy skutecznie wzmocnić organizm.
Maj to doskonały czas, by skorzystać z ich właściwości. Właśnie teraz napijmy się naparu z młodych liści, zerwijmy też trochę więcej, by je zasuszyć i w późniejszych miesiącach móc wzmocnić organizm naparem z suszu.
Jak przygotować napar?
Świeżo zerwane, młode listki kładziemy na sitku i myjemy pod bieżącą wodą. Do przygotowania szklanki naparu wystarczy użyć łyżkę liści. Nie przesadzajmy z ilością, bo napar ma specyficzny smak, z którym warto stopniowo się oswajać. Jeśli przygotujemy go, zwłaszcza na początku, z użyciem większej ilości liści, będzie gorzki i możemy się zniechęcić. Porcję umytych liści wkładamy do szklanki i zalewamy wrzątkiem.
Pozostawiamy pod przykryciem na minimum kwadrans, optymalnie dwadzieścia minut. Po przecedzeniu jest gotowy do picia.
Najpiękniejsze polskie lasy
Kiedy polski rząd wydał rozporządzenie, w którym zakazał m.in. wstępu do lasów, miłośnicy przyrody nie kryli oburzenia. Na szczęście, od 20 kwietnia znów możemy korzystać z dobrodziejstw spacerów wśród drzew. Co więcej, w lasach nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Są więc obecnie jedynym miejscem, gdzie naprawdę możemy odetchnąć pełną piersią.
Puszcza Notecka Krajobraz Puszczy Noteckiej urozmaicają wydmy, tworzące niezwykłe labirynty dolin i pagórków. Oryginalność tutejszym krajobrazom zapewniają też jeziora rynnowe, zgrupowane w okolicy Warty i Noteci. W rezerwacie Czaple Wyspy, położonym na terenie Sierakowa, obserwować można m.in. sokoła wędrownego, bielika, kormorana czarnego czy kanię czarną. Z kolei nad Jeziorem Lutomskim rosną ponad 300-letnie buki – niektóre z nich są pomnikami przyrody. Puszcza słynie z obfitości grzybów, za to świat zwierząt (przez suchość gleby na większości terenu) jest raczej ubogi.
Spotkać można tu jednak jelenia, zaś do niedawna, w pobliskiej Stobnicy, planowano otworzenie dużego rezerwatu dla wilków (tym zwierzętom pomagano tu od lat). Niestety, plany pokrzyżowała budowa wielkiego „zamku” z 50-metrową wieżą, w którym mają być apartamenty.
Dolina Rabskiego Potoku i rezerwat przyrody „Gołoborze” Położona w gminie Baligród, na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, Dolina Rabskiego Potoku znalazła się w finale konkursu „Odkryj najpiękniejsze leśne zakątki Polski” organizowanego przez Lasy Państwowe i National Geographic. W otoczeniu bujnej zieleni (ciekawą grupę gatunków stanowią porosty i mszaki, licznie porastające bloki i zagłębienia skalne, wśród nich objęta ochrona płucnica Islandzka) znajduje się wspomniane gołoborze, czyli rumowisko skalne. W słońcu dostrzec możemy lśniące drobinki kryształu górskiego, nazywanego diamentem marmaroskim. Większe kryształki znaleźć można w samym potoku. Przy kładce prowadzącej do rezerwatu znajduje się ujęcie wody pitnej Rabe-1. Uwaga! W tych rejonach spotkać można nie tylko puchacze, puszczyki czy salamandrę plamistą, ale też największego polskiego drapieżnika – niedźwiedzia brunatnego.
Bory Tucholskie Teren położony w dorzeczu Brdy i Wdy słynie z wyjątkowych krajobrazów. W Parku Narodowym Bory Tucholskie ochroną objęte są fragmenty pierwotnej puszczy, zamieszkiwane przez rzadkie gatunki zwierząt i porośnięte przez zagrożoną roślinność. W jego granicach znajduje się aż 21 (często zarybionych) jezior oraz liczne rezerwaty przyrody. Pobyt urozmaicić warto wizytą w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich – najstarszym polskim skansenie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych ścieżek pieszych, rowerowych oraz, co ciekawe, cieszących się coraz większą popularnością spływów tratwą. Bory zamieszkują m.in. borsuki, wydry, a zimą na tym terenie pojawiają się także wilki.
Puszcza Kampinoska Niektóre drzewa mają tu ponad 200 lat, a ich wysokość sięga nawet 30 metrów! Nic dziwnego – wszak w Puszczy Kampinoskiej polowali polscy królowie, z Janem III Sobieskim i Władysławem Jagiełło na czele. Nie brakuje także rzadkiej roślinności, jak np. chamedafne północna (jej oryginalne owoce cieszą oko) czy wiśnia kwaśna. Symbolem lasów kampinoskich jest łoś, który dzięki zaangażowaniu leśników powrócił na te tereny w latach 50. Spotkań możemy również bobry, rysie, jelenie, dziki, sarny oraz (od niedawna) także wilki. Piękno tutejszych lasów możemy podziwiać, spacerując lub jeżdżąc na rowerze po wytyczonych szlakach.
Ogród Dendrologiczny w Glinnej Położone 25 km od Szczecina arboretum w Glinnej jest szczególną odmianą ogrodu botanicznego, prezentującą kolekcję drzew i krzewów. Dzięki otoczeniu przez wzgórza pokryte bukowym lasem, ma mikroklimat pozwalający na uprawę gatunków wrażliwych na mróz i chłód. Pierwsze egzotyczne okazy zasadzono w pierwszej połowie XIX wieku i wiele z nich przetrwało do dziś. Do najcenniejszych zaliczyć należy: całkowicie już obumarły okaz mamutowca olbrzymiego (40m wysokości/142 cm obwodu), jodłę olbrzymią (40m/133 cm), jodłę szlachetną (22,5 m/74 cm) i orzesznik pięciolistkowy (32 m/78 cm).
Na uwagę zasługują Uroczyska Puszczy Drawskiej, na których terenie ludzie mieszkali już w epoce kamienia łupanego. Do dziś pomiędzy drzewami i jeziorami ukryte są ruiny starych zabudowań czy cmentarzy. Zwiedzić warto też Zamek Drahim w Starym Drawsku, pochodzący z XIV wieku.
Puszcza Drawska W Puszczy Drawskiej późno przychodzi wiosna, za to długo można cieszyć się ciepłą jesienią. Tworzące ją lasy to przede wszystkim żyzne i kwaśne buczyny, nie brakuje także sosen. Puszczę otaczają pojezierza, przecina ją zaś rzeka Drawa. Na jej terenie organizowane są spływy kajakowe, znajdziemy tu świetnie przygotowane szlaki piesze i rowerowe oraz liczne pola namiotowe.
Krzywy Las w Nowym Czarnowie k. Gryfina Zdjęcia zrobione w Krzywym Lesie wyglądają raczej jak dzieła grafika, przygotowującego scenografię do filmu fantasy. Nic dziwnego, że okoliczni mieszkańcy lubią powtarzać, że rosnące tam drzewa są wytworem szatana. Tymczasem ponad sto sosen, wygiętych nienaturalnie pod kątem 90 stopni, rośnie tam naprawdę, a za ich oryginalny wygląd odpowiedzialny jest człowiek. Drzewa zasadzono w latach 30. XX wieku i od początku podcinano od strony południowej (być może użyto również obciążenia). Pokrzywione pnie służyć miały do produkcji beczek, sań lub wyposażenia łodzi. Starania stolarzy prawdopodobnie przerwała wojna, dzięki czemu Krzywy Las rośnie do dziś i jest jedną z wizytówek województwa zachodniopomorskiego.
Puszcza Augustowska "Augustowskie noce zatopione w jeziorach" – śpiewała Maria Koterbska w latach 60. Faktycznie, Puszcza Augustowska to nie tylko mszyste lasy sosnowo-świerkowe, ale także liczne zbiorniki wodne z jeziorami Wigry i Sajno oraz rzeką Czarna Hańcza na czele. Podmokłe łąki i torfowiska tworzą niepowtarzalny klimat, w którym znakomicie odnajdują się, mieszkające na tych terenach, wydry. W Puszczy Augustowskiej mamy szansę spotkać też jelenie, łosie, sarny, borsuki, a także wilki, które niestety zagrażają tym pierwszym. To skutek dużej redukcji populacji dzików.
Roztoczański Park Narodowy 95 proc. obszaru, położonego na 8483 ha, Roztoczańskiego Parku Narodowego, zajmują lasy pełne jodeł, buków, cisów, świerków i lip. Dzięki wpływowi klimatu atlantyckiego rośnie tu również roślinność rzadko spotykana w innych miejscach, np. rosiczki. Symbolem parku jest konik polski hodowany na tych terenach od 1982 roku. Mieszkają tu również, ściśle monitorowane, wilki (stworzono im tu enklawę do spokojnego rozrodu) oraz rysie, a także co najmniej 130 regularnie gniazdujących gatunków ptaków.
Tereny te zamieszkują duże drapieżniki: będące pod ochroną wilki i rysie. Jej symbolem są zaś żubry, które tworzą największą dziko żyjącą populację na świecie.Agencja FORUM
Puszcza Białowieska Królowa polskich lasów! Niestety, tylko 17 proc. jej terenów jest chronione w formie Parku Narodowego. To ostatni naturalny las na Niżu Europejskim. Powstał bez udziału człowieka i jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na niepowtarzalny krajobraz, leżącej w dorzeczu Narwi i Bugu, puszczy składają się m.in. ponad stuletnie drzewa, mchy, porosty i liczne grzyby.
W czasie samoizolacji i społecznego dystansu cieszy każdy skrawek zieleni. Warto jednak pamiętać, że Polska słynie z niezwykłych lasów, pełnych starych drzew, ujmujących uroczysk i będących pod ochroną zwierząt. W naszej galerii znajdziecie najpiękniejsze rodzime lasy. Odwiedzajmy je, jednocześnie dbając o ich ochronę i dziedzictwo!
Oczyszczamy organizm z toksyn
Zacznijmy od jednej szklanki dziennie i obserwujmy organizm. Napar działa silnie moczopędnie, na początku spożywania mogą się pojawić bóle głowy, co sygnalizuje, ze organizm oczyszcza się z toksyn. Dawkę stopniowo możemy zwiększyć do trzech szklanek na dobę.
Póki listki są delikatne i młode zerwijmy ich więcej i zasuszmy. Analogicznie - do przygotowania szklanki naparu wystarczy użyć łyżkę suszu i parzyć pod przykryciem minimum kwadrans.
Sok brzozowy ma wiele cennych właściwości123RF/PICSEL
***Zobacz także***
Jak alkohol wpływa na zdrowie kobiet?Newseria Lifestyle/informacja prasowa
Z ususzonych też zrobimy leczniczy napar 123RF/PICSEL
Wartości odżywcze i lecznicze
Medycyna ludowa uznawała brzozę niemal za święte drzewo, które było symbolem mądrości, płodności i witalności. O walorach zdrowotnych soku z brzozy, pozyskiwanego wczesną wiosną, zanim pojawią się pączki liści, wiele zostało już powiedziane. Jest on prawdziwą skarbnicą witaminy C i witamin z grupy B, a także: żelaza, potasu, fosforu, wapnia, miedzi.
Obfituje też w kwas cytrynowy, jabłkowy, garbniki i flawonoidy. Dzięki temu wzmacnia pracę układu moczowego, pokarmowego i krwionośnego. Stymuluje przemianę materii, oczyszcza wątrobę i nerki. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest rekomendowany dla osób borykających się z anemią.
Okazuje się, że napar z młodych liści brzozy (zarówno świeżych, jak i suszu) ma właściwości tożsame z jej sokiem. Warto z nich skorzystać i szczególnie tej wiosny wzmocnić organizm w obliczu szalejącej epidemii.
Poza stosowaniem doustnym, napar możemy wykorzystać dla urody. Pomoże w pielęgnacji skóry, zwłaszcza problematycznej, ze skłonnością do trądziku, nie tylko młodzieńczego. Złagodzi też stany zapalne i ujędrni skórę. Wacikiem nasączonym naparem z brzozy warto okładać oczy, taki zabieg pomoże im się zregenerować, zmniejszyć cienie i opuchliznę.
Napar doskonale zadba o nasze włosy i skórę głowy, zwłaszcza gdy mamy kłopot z nadmiarem sebum i łupieżem.
Ewa Koza, mamsmak.com
#POMAGAMINTERIA
Na Farmie Życia w Więckowicach mieszka 10 osób z autyzmem. Żadna z nich nie jest samodzielna, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach życiowych. Jeśli Farma nie przetrwa, alternatywą dla jej mieszkańców pozostaje szpital psychiatryczny, koniec czułej opieki, przywiązani pasami do łóżka stracą poczucie bezpieczeństwa, stracą swój dom. Możesz im pomóc! Sprawdź szczegóły >>
W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!
***Zobacz także***
Jak alkohol wpływa na zdrowie kobiet?Newseria Lifestyle/informacja prasowa