Reklama

Bukwica: Pięknie dekoruje skalniaki i leczy

Bukwica zwyczajna, zwana także bukwicą lekarską albo czyśćcem lekarskim, nie tylko pięknie dekoruje nasze skalniaki i doskonale komponuje się z goździkami, ale też skutecznie leczy. Jej właściwości zdrowotne cenili już starożytni, którzy uważali ją za lek na większość trapiących ludzkość chorób. W jakich przypadłościach pomoże nam bukwica? Zniweluje dolegliwości towarzyszące chorobom trawiennym czy schorzeniom skórnym. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak wykorzystać tę cenną roślinę w lecznictwie i sporządzać na jej bazie zdrowotne nalewki czy okłady.

Bukwica: Co nieco o roślinie

Bukwica zwyczajna (z łac. Betonica officinalis z rodziny Labiateae) to wieloletnia bylina występująca na Starym Kontynencie, w środkowej Azji i północnej Afryce. W Polsce najczęściej porasta łąki, nieużytki oraz tereny przydrożne. Jej znakiem rozpoznawczym są kłosokształtne kwiatostany z przypominającym dzwonki kielichami oraz podłużne nieco jajowate liście, wyrastające naprzeciw siebie.

Bukwicę sadzi się w ogródkach skalnych i na obwódkach wśród innych bylin. Przepięknie komponuje się z białymi goździkami, które kwitną razem z nią lub z rozchodnikiem, którego żółte kwiaty kontrastują z bukwicą.

Reklama

Dlaczego bukwica zwyczajna leczy?

Bukwica zwyczajna często nazywana również bukwicą lekarską swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza zawartym w niej związkom chemicznym, a zwłaszcza garbnikom, związkom goryczkowym, cholinie, olejkom eterycznym, alkaloidom i związkom aminowym. Zewnętrznie stosuje się ją jako środek odkażający i regenerujący w przypadku trudno gojących się ran.

Bukwica a skóra

Wywary z liści, kłączy i kwiatów bukwicy mają silne działanie ściągające, dlatego wykorzystuje się je do leczenia ran, a także ropnych i grzybiczych infekcji skóry. Bukwica okazuje się również bardzo skuteczna w leczeniu żylaków, czyraków i owrzodzeń. Z kolei moczenie stóp w naparze z tego ziela pomaga się pozbyć problemów z nadpotliwością.

Bukwica wyjątkowo dobroczynnie wpływa także na nasz układ pokarmowy i stymuluje układ trawienny. Można ją śmiało wykorzystać do zniwelowania dolegliwości towarzyszących biegunce.

Jak stosować bukwicę na biegunkę?

Dwie łyżeczki ziela bukwicy zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem dziesięć minut. Pij po 1/4 szklanki jeden-dwa razy dziennie (dzieci 1-3 łyżki 1-2 razy dziennie).

Jak wykorzystać bukwicę do okładów i przemywań?

Dwie łyżki ziela gotuj w szklance wody pięć minut pod przykryciem. Po wystudzeniu starannie przecedź.

Jak zrobić nalewkę z bukwicy?

Całą suszoną roślinę zalej dwoma litrami wódki 40-procentowej i odstaw w ciemne miejsce na trzy tygodnie. Przecedź i dosłódź miodem. Po dwóch tygodniach przefiltruj i przelej do butelek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziołolecznictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy