Reklama

Reklama

Chcesz mieć zdrowy kręgosłup? Siedź na podłodze

To powszechny zwyczaj w wielu kulturach. Nie tylko tych, które uważami za prymitywne. I przede wszystkim jest bardzo zdrowy.

Można wszak siedzieć po turecku, w pozycji kwiatu lotosu, czy, jak czynią to Japończycy, na piętach. Niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmiemy, siedzenie na podłodze ma wiele zdrowotnych aspektów.

Dziś spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej, pracując czy odpoczywając. Warto więc wybrać tę pozycję, która będzie dla nas najzdrowsza, gdyż, jak wskazują badani,a sposób, w jaki siedzimy powoduje różne obciążenia naszego ciała.

Siedzenie przez długi czas w tej samej pozycji zwykle wpływa na strukturę dolnej części pleców, zwaną odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa oraz miednicę. Dlatego też zaleca się m.in. korzystanie z różnych narzędzi, które pozwalają korygować postawę w trakcie siedzenia. Czasem jednak najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego też warto poznać zdrowotne korzyści wynikające z siedzenia na podłodze.

Reklama

Eksperci wskazują bowiem, że siedzenie na podłodze pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Tym samym pomaga ludziom siedzieć w bardziej wyprostowanej pozycji i zachować prawidłową postawę.

Zmniejsza również napięcie bioder, równocześnie pozwala zwiększyć elastyczność poprzez rozciąganie dolnych partii ciała.

Jak podkreślają eksperci, niezależnie od tego, na jaką pozycję siedzącą się zdecydujemy, w trakcie warto je zmieniać. Równocześnie robiąc przerwy, wstając i wykonując kilka rozciągających ćwiczeń.

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły!  PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje