Choć gardło nie boli, chrypka nie chce minąć
Dokucza nam czasem po zjedzeniu lodów lub wypiciu zimnego napoju. Zwykle sama przechodzi po 3–4 dniach. Ale jeśli chrypka pojawia się bez powodu, a do tego nie chce ustąpić lub co chwilę powraca, trzeba sprawdzić, co dokładnie dzieje się w gardle i krtani.
Chrypka to tak naprawdę inne niż zwykle drganie strun głosowych. Dowiedz się, co oprócz przeziębienia może do tego doprowadzić i jakie badania warto zrobić, by wykryć odpowiadające za chrypkę schorzenie. Poznaj też najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się jej.
Poranna chrypka to najczęściej skutek nocnego refluksu
Jeśli budzisz się z chrypką, winowajcą może być kwas, który nocą cofa się z żołądka do przełyku i drażni struny. Możesz uskarżać się też na: poranny suchy kaszel oraz świszczący oddech; częste pieczenie w przełyku i za mostkiem (tzw. zgagę).
Jakie badania to wykryją: lekarz może rozpoznać refluks już na podstawie zwykłej rozmowy, zwłaszcza jeśli dokuczają ci też częste zgagi; gastroskopia (bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub specjalisty gastrologa); ph-metria przełyku (bezpłatnie ze skier. od gastrologa) - na 24 godziny zostanie ci założona sonda, która będzie rejestrowała twoje pH w przełyku i odnotuje każdy refluks.
Aby pozbyć się chrypki: jedz 5-6 umiarkowanie dużych i prostych posiłków w ciągu dnia, a kolację najpóźniej 3 godziny przed snem; zrezygnuj ze smażonych, pikantnych, kwaśnych i słodkich potraw, kawy, mięty, czekolady oraz alkoholu; śpij na wysokiej poduszce.
Chrypka oraz gruby głos zdradzają niedoczynność tarczycy
Schorzenie powoduje, że słabną mięśnie zawiadujące strunami głosowymi. Możesz uskarżać się też na: uczucie zimna nawet w upał; wysuszenie skóry, łamanie się paznokci i wypadanie włosów mimo pełnej witamin diety; zmęczenie, senność, zły nastrój niemijające mimo urlopu.
Jakie badania to wykryją: testy krwi na poziom hormonów TSH, FT3 i FT4 (bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub specjalisty endokrynologa).
Aby pozbyć się chrypki: trzeba leczyć niedoczynność tarczycy pod okiem specjalisty endokrynologa; lekarz zaleci ci tabletki (z tzw. lewotyroksyną), które dostarczą twojemu organizmowi sztucznego hormonu działającego jak naturalny; unikaj też rozleniwiających tarczycę pokarmów: brukselki, jarmużu, kalafiora, kalarepy, kapusty, rzepy.
Chrypka, która przeciąga się 2-3 tygodnie ostrzega o polipach i nowotworze
Na niebezpieczne zmiany w gardle lub krtani naraża palenie papierosów. Ale także zakażenie jamy ustnej wirusem brodawczaka (HPV). Możesz uskarżać się też na: uczucie "kluchy" w gardle; pobolewanie gardła i ucha w trakcie połykania.
Jakie badania to wykryją: badanie palpacyjne szyi - specjalista laryngolog sprawdza węzły chłonne oraz ruchomość krtani; laryngoskopia - lekarz wsuwa do gardła i krtani specjalną rurkę z kamerą, ogląda dokładnie tkanki i pobiera ich wycinek do badania histopatologicznego.
Aby pozbyć się chrypki: trzeba usunąć zmiany występujące w gardle lub krtani; polipy można wyciąć; nowotwór krtani zwalcza się radioterapią; czasem trzeba wyciąć część narządu.
Przeciążenie krtani
Często chrypka to po prostu skutek długiego mówienia lub śpiewania. Pomoże ci wtedy płukanie gardła naparem z szałwii. 2 łyżki suszonych listków zalej 1 szklanką wrzątku i przykryj na 10 min; przecedź. Płucz gardło przez 5 minut 3 razy dziennie. Stosuj, aż minie chrypka.