Choroby, które widać na dłoni
Kondycja naszych dłoni i paznokci mówi nie tylko o higienie czy dbałości o urodę. Może być też pomocną wskazówką zdrowotną. Okazuje się, że niepokojące zmiany na rękach są częstymi symptomami poważnych chorób przewlekłych. Pękające opuszki, zaczerwieniona lub łuszcząca się skóra czy plamki na paznokciach to pierwsze symptomy problemów z wątrobą, tarczycą lub układem krążenia. Warto wiedzieć, że obserwując dłonie, możemy też wcześnie rozpoznać chorobę Parkinsona. Sprawdź, jakie objawy powinny cię skłonić do wizyty u specjalisty.
Wysuszona skóra dłoni i bardziej kruche paznokcie to charakterystyczny objaw anemii. Ta częsta choroba spowodowana jest niedoborem żelaza w organizmie, a co za tym idzie – zbyt niskim stężeniem hemoglobiny we krwi. W efekcie nasze komórki i narządy nie są wystarczająco dotlenione. To dlatego anemia objawia się silnym zmęczeniem, sennością i szybkim męczeniem się nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego. Charakterystyczna jest wtedy także bladość skóry, szybsze bicie serca, osłabienie odporności i bóle głowy.
Spocone dłonie i łamliwość paznokci
Stale wilgotne dłonie oraz osłabienie paznokci to częsty objaw nadczynności tarczycy. Z tą przewlekłą chorobą zmaga się coraz więcej osób, głównie kobiety. Nadczynność tarczycy może wyrządzić wiele szkód w organizmie i doprowadzić do zaburzeń przemiany materii. Inne charakterystyczne objawy to nerwowość, bezsenność, szybsze bicie serca, chudnięcie i wypadanie włosów.
Czerwono-brązowe grudki pojawiające się na skórze dłoni (a także na łokciach, kolanach i skórze głowy), które z czasem pokrywają się szarą łuską, to charakterystyczny objaw łuszczycy. Ta przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym bez odpowiedniego leczenia może zaatakować też stawy i wywoływać w nich stan zapalny.
Bruzdy i plamy na paznokciach
Zgrubienia na paznokciach, a także pojawiające się na nich bruzdy i białe plamki to często jedyny zauważalny gołym okiem objaw chorób wątroby. Najprawdopodobniej narząd zmaga się ze stanem zapalnym (np. na skutek wirusowego zapalenia wątroby), stłuszczeniem, a nawet marskością. Inne objawy to przewlekłe zmęczenie i obniżenie nastroju.
Pękające opuszki palców
Pękające opuszki palców to sygnał niedoborów witamin z grupy B lub witaminy A i E. Odpowiadają one za dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, ale też za ważne procesy metaboliczne. Dlatego do diety warto włączyć większe ilości zielonych warzyw, nabiału, orzechów i marchwi. Pękające opuszki palców mogą być też sygnałem poważniejszych problemów, np. niezdiagnozowanej cukrzycy lub niedoczynności tarczycy.
Drżenie rąk może być efektem nadmiernego spożywania kofeiny lub dużego wysiłku fizycznego. Jeśli jednak trwa dłużej lub często się powtarza, warto zgłosić się do neurologa. Może to być objaw choroby Parkinsona, która latami potajemnie się rozwija. W tym czasie dochodzi do zniszczenia neuronów w mózgu, które odpowiadają za przesyłanie sygnałów do mięśni. Bez szybkiego leczenia pacjenci stopniowo tracą sprawność fizyczną. Inne objawy parkinsona to sztywność mięśni, zaburzenia chodu i problemy z wyraźnym mówieniem.
Ból dłoni
Ból i sztywnienie stawów dłoni mogą być oznaką choroby zwyrodnieniowej i zmian reumatycznych. Najbardziej narażone są stawy międzypaliczkowe bliższe i dalsze oraz staw podstawy kciuka. Naszą uwagę powinien zwrócić nie tylko ból (nasila się przy wysiłku, zanika w trakcie odpoczynku), ale wszelkie skrzywienia palców, opuchlizna czy zaczerwienienie skóry w pobliżu stawu, a także tzw. guzki zwyrodnieniowe. Podobne objawy obserwuje się przy chorobach zapalnych stawów, np. reumatoidalnym lub łuszczycowym zapaleniu stawów.