Reklama

Choroby trzustki, które ujawniają się na skórze

Trzustka to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Jej głównym zadaniem jest produkcja hormonów i enzymów trawiennych. Odpowiada za utrzymywanie właściwego poziomu glukozy we krwi i bierze udział w rozkładaniu węglowodanów, tłuszczów i białek. Choroby trzustki często przez lata nie dają żadnych charakterystycznych objawów, jednak bardzo negatywnie wpływają na cały organizm. Dlatego warto wiedzieć, że pierwsze symptomy chorób trzustki mogą pojawiać się na skórze. Sprawdź, jakie dolegliwości dermatologiczne powinny wzbudzić twój niepokój.

Skórne objawy zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki to najczęściej efekt nadużywania alkoholu lub niedrożności dróg żółciowych (kamica żółciowa). Nadmierna aktywność enzymów trzustkowych prowadzi wtedy do samoistnego niszczenia narządu i szeregu uciążliwych dolegliwości. Charakterystycznym symptomem jest plamista wysypka, która pojawia się na bocznych częściach tułowia i w pobliżu pępka. Nasz niepokój powinna też wzbudzić tzw. sinica siateczkowata na tułowiu (najczęściej na brzuchu) – na skórze można zaobserwować czerwono-niebieskie zmiany przypominające marmur. Inne objawy ostrego zapalenia trzustki to nudności, wymioty, silny ból brzucha promieniujący do pleców i gorączka. Konieczna jest szybka interwencja lekarza.

Reklama

Nowotwór trzustki a objawy na skórze

Nowotwory złośliwe trzustki są trudne do wykrycia – bardzo długo nie dają charakterystycznych objawów. Dlatego wykrywa się je w zaawansowanym stadium, gdy szanse na wyleczenie są nikłe. To wciąż jeden z najpóźniej diagnozowanych nowotworów, który zbiera żniwo nawet wśród bardzo młodych osób. Pierwsze symptomy to przewlekłe zmęczenie, nagła utrata masy ciała (bez przejścia na dietę czy zwiększenia aktywności fizycznej), nudności i brak apetytu. Wraz z rozwojem choroby obserwuje się też objawy skórne, takie jak przewlekły świąd o zróżnicowanym natężeniu. Żółtaczka, czyli zażółcenie skóry (a także białek oczu), może świadczyć o zajęciu przez nowotwór przewodu żółciowego lub sygnalizować przerzuty do wątroby. W efekcie w organizmie znacznie wzrasta stężenie bilirubiny. Ten objaw występuje aż u 90 proc. osób zmagających się z nowotworem trzustki w zaawansowanym stadium.

Skórne objawy guza trzustki

Podejrzane dolegliwości skórne mogą być też objawem guza trzustki – zarówno złośliwego, jak i łagodnego. Wynika to z tego, że wszelkie zmiany w obrębie tego narządu mogą stymulować zwiększoną produkcję hormonów i enzymów. Objawy na skórze mogą więc przypominać łuszczycę, drożdżycę czy kontaktowe zapalenie skóry. Wysypka, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra najczęściej pojawia się na kończynach i w dolnej części brzucha, a także na błonach śluzowych jamy ustnej i na języku. Pod żadnym pozorem nie należy ignorować tzw. rumienia wędrującego z pęcherzem w środku. Z czasem zamienia się on w ciemny strup, a po wygojeniu pozostaje w tym miejscu przebarwienie. To niestety może być objaw złośliwego nowotworu trzustki.

Jak zmniejszyć ryzyko chorób trzustki?

Najczęstszą przyczyną chorób trzustki jest niezdrowy styl życia. Do czynników ryzyka zalicza się otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale też predyspozycje genetyczne. W przypadku chorób trzustki kluczowa jest szybka diagnoza. Nasz niepokój powinny wzbudzić objawy skórne, ale też dolegliwości żołądkowe połączone z nagłą nietolerancją glukozy i gwałtowne chudnięcie. Warto wtedy wykonać morfologię krwi obwodowej, USG jamy brzusznej, a także markery nowotworowe CA19-9.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak trzustki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy