Reklama

Choroby wypisane na stopach

Symptomy wielu chorób nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem. W początkowej fazie często nie dają żadnych objawów. Jest jednak część ciała, która sygnalizuje więcej na temat stanu zdrowia, niż nam się wydaje - stopy. Zmiany ich wyglądu mogą być pierwszym powodem do niepokoju.

Kończymy dolne człowieka składają się z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł. Znajduje się w nich mnóstwo naczyń krwionośnych i nerwów, które docierają do serca, mózgu, a także kręgosłupa. Ból nóg nie musi być objawem zmęczenia, a zżółknięte paznokcie świadczyć o nieumiejętnej ich pielęgnacji. Zdarza się, że przez stopy organizm próbuje zakomunikować, iż w jego wnętrzu dzieje się coś niepokojącego. Warto umieć "odczytać" te sygnały. 

Stopy suche i zimne

Przesuszona skóra na stopach może świadczyć o problemach z krążeniem krwi, spowodowanych chorobą tętnic obwodowych. Z tą przypadłością można powiązać błyszczący się naskórek oraz włoski wyrastające na powierzchni stóp i kostek. Przesuszona skóra na kończynach dolnych może też sygnalizować inne problemy zdrowotne, jakie jak grzybica czy alergia.

Reklama

U chorych na cukrzycę niekiedy obserwuje się nagłe przesuszenie stóp, co najprawdopodobniej świadczy o neuropatii wywołanej przez autonomiczny układ nerwowy.

Osoby, które cały czas mają zimne stopy, powinny zbadać tarczycę. Uczucie chłodnych stóp często jest oznaką, że narząd ten nie funkcjonuje prawidłowo.

Inne skutki zaburzeń pracy tarczycy to ciągłe zmęczenie, zwiększenie masy ciała oraz nadmierne wypadanie włosów.

Drętwienie, mrowienie, skurcze

Najczęstszą przyczyną powracających skurczów są niedobory: magnezu, wapnia czy potasu. Być może twoja codzienna dieta nie jest wystarczająco bogata w te składniki.

Kłujący ból przypominający wbijanie szpilek i igieł to kolejny objaw towarzyszący cukrzycy. Cukier w naczyniach krwionośnych może blokować prawidłowe funkcjonowanie nerwów znajdujących się wzdłuż stóp. Efektem jest nieprzyjemne mrowienie oraz drętwienie.

Duże, szerokie palce

Sygnały ostrzegawcze mogą być wysyłane również przez palce u stóp. Jeśli największy palec powiększa się, może to świadczyć o stanie zapalnym w stawach. Jest to spowodowane dużą ilością puryn w organizmie. Często dzieje się tak, gdy spożywamy na co dzień dużo czerwonego mięsa lub nie żałujemy sobie alkoholu. Z puryn powstają ogromne ilości kwasu moczowego, a jego podwyższony poziom może prowadzić do wielu chorób, między innymi dny moczanowej, niewydolności nerek czy kamicy.

Jeśli palce u stóp niepokojąco zmieniają wygląd - stają się bardziej okrągłe i szersze - to najpewniej oznaka, że zmniejsza się przepływ krwi do naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod płytką paznokci. Nie należy tego bagatelizować! Takie zmiany mogą świadczyć o chorobie serca, a nawet nowotworze płuc. Być może chorują też jelita.

Spuchnięte kostki

Opuchnięte kostki to jeden z sygnałów, na które zupełnie nie zwracamy uwagi. Powodów może być wiele - wysoka temperatura, zmęczenie, noszenie niewygodnego obuwia itp. Niestety, nabrzmiałe kostki często świadczą też o problemach z nerkami. Jeśli ich funkcjonowanie jest zaburzone, organizm zatrzymuje płyny, które gromadzą się właśnie w okolicy kostek. 

Zaniepokoić powinna też utrata włosków na palcach u stóp, co z kolei może oznaczać słabe krążenie. To objaw typowy dla schorzenia naczyń krwionośnych jakim jest miażdżyca. 

Żółte paznokcie

Żółte paznokcie u stóp nie są oznaką zdrowia. Świadczą bowiem o łuszczycy (towarzyszy jej osłabienie płytki, która przybiera wygląd cienkiej łuski z dziurkami) lub o łagodnej postaci grzybicy. 

Jeśli wykluczysz obecność tych chorób, zażółcone paznokcie mogą być sygnałem problemów z układem oddechowym lub limfatycznym. 

Czasem pojawia się również czerwona linia pod paznokciami, a to z kolei jeden z objawów zapalenia wsierdzia - zakażenia wewnętrznej wyściółki komór serca i zastawek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy