Reklama

Chrzan: Czy może pełnić rolę naturalnego antybiotyku?

Chrzan jest ostrą przyprawą, która najczęściej pojawia się na wielkanocnych stołach. Jego wyjątkowy ostry smak zniechęca wielu, jednak odpowiedzialne za jego aromat substancje są bardzo korzystne dla zdrowia. Przede wszystkim chrzan jest nieoceniony w leczeniu wielu dolegliwości związanych z układem oddechowym czy pokarmowym. Roślina ta zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Czy w takim razie może zyskać miano naturalnego antybiotyku? Przekonajmy się.

Chrzan pospolity

Chrzan jest byliną z rodziny kapustowatych, występującą powszechnie na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Jej nadziemna część charakteryzuje się dużymi, zielonymi liśćmi, której łodyga może sięgać nawet 150 cm wysokości. Najbardziej cenioną częścią chrzanu jest korzeń: mięsisty, jasnożółty o białym wnętrzu. Choć najczęściej do celów leczniczych wykorzystuje się podziemną część, to zarówno łodygi, jak i liście wykazują prozdrowotne działanie.

Korzeń chrzanu

Korzeń chrzanu posiada bardzo intensywny smak i zapach, który zawdzięcza obecności wielu substancji chemicznych. Wśród nich wymienić można glikozydy siarkocyjanowe, lizozym oraz alkohol fenyloetylowy. Poza tym to źródło witamin, takich jak A, C, E oraz z grupy B, a także pierwiastków: potasu, magnezu, siarki, żelaza, wapnia, cynku i fosforu.

Reklama

Działanie chrzanu

Dzięki obecności glikozydów siarkocyjanowych, chrzan ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. To sprawia, że z powodzeniem może być nazwany naturalnym antybiotykiem. Substancje czynne okazują się nieocenione w leczeniu infekcji związanych z górnymi drogami oddechowymi, takimi jak przeziębienie, katar czy grypa. Chrzan świetnie sprawdza się jako środek wykrztuśny, dlatego pomoże w męczącym kaszlu mokrym. Zawarte w nim olejki eteryczne korzystnie wpływają na błonę śluzową nosa. Poza tym skutecznie rozrzedzają wydzielinę i udrożniają zatkany nos i zatoki.

Chrzan na ból

Chrzan dobrze wpływa na stawy. Najlepiej sprawdzają się okłady wykonane z tartego korzenia, które przynoszą ulgę w stanach zapalnych, bólu czy obrzękach kończyn. W medycynie naturalnej stosuje się również młode liście chrzanu. Dzięki nim łatwiej pozbyć się bólów migrenowych, a także można wspomóc terapię leczenia dny moczanowej, czy rwy kulszowej.

Wpływ na układ pokarmowy

Spożywanie chrzanu może przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego: pomaga pozbyć się infekcji bakteryjnych jelit oraz występujących w organizmie pasożytów. Okazuje się również szczególnie przydatny w problemach związanych z jamą ustną – jego spożywanie redukuje bytujące w niej bakterie. Dodatkowo ułatwia zapobiega rozwojowi paradontozy oraz szkorbutu.

Chrzan na trawienie

Ostry chrzan usprawnia procesy trawienne oraz wspomaga procesy detoksykacji i odkwaszania organizmu. Warto dodawać go do tłustych potraw, ponieważ wspiera prawidłową pracę wątroby oraz ułatwia jej regenerację. Chrzan korzystnie wpływa na układ krążenia, gdyż pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Stosowanie

Najlepsze działanie posiada chrzan świeży i własnoręcznie starty. Obróbka termiczna jest niekorzystna dla zawartych w korzeniu substancji czynnych i osłabia również jego skuteczność. Niestety, nie każdy może sięgać po chrzan, gdyż może wzmagać niektóre dolegliwości. Przede wszystkim jest szkodliwy dla osób borykających się ze zgagą, wrzodami żołądka oraz dolegliwościami wątrobowymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chrzan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy