Reklama

Chrzan oraz jego niezwykły wpływ na zdrowie

Chrzan to jedna z najstarszych i najzdrowszych przypraw na świecie. Według źródeł historycznych pochodzi z Europy Wschodniej, a konkretnie z regionów Wołgi i Donu. Właściwości prozdrowotne chrzanu docenili już starożytni Egipcjanie i Rzymianie. Do Polski chrzan trafił prawdopodobnie w średniowieczu. Do dziś cieszy się ogromną popularnością. Jest podstawowym elementem stołu wielkanocnego, a także przyprawą chętnie stosowaną do wielu potraw. Jednak, czy wiemy, jak chrzan wpływa na nasze zdrowie? Jego właściwości cię zaskoczą!

Wartość odżywcza chrzanu

Chrzan powinniśmy doceniać nie tylko za jego wyrazisty smak, ale przede wszystkim za cenny skład oraz właściwości prozdrowotne. W chrzanie znajdziemy spore ilość witamin A, B, E, K, a także minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Oprócz tego chrzan to bogate źródło kwasów nienasyconych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. A jak ta ostra przyprawa konkretnie wpływa na nasze zdrowie?

Niezwykłe właściwości chrzanu

Przyspiesza trawienie

Chrzan zwiększa produkcję soków trawiennych w naszym organizmie jednocześnie przyspieszając przemianę materii. Złagodzi również dolegliwości trawienne, między innymi wzdęcia, zaparcia, a także zgagę. Dodawaj go do tłustych potraw. Zmniejszysz ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Reklama

Naturalny afrodyzjak

Chrzan to również naturalny afrodyzjak. Doskonale pobudza, dodaje energii i zwiększa libido. By odczuć efekty, należy jeść go regularnie.

Działanie antynowotworowe

W chrzanie znajdziemy również spore ilości tzw. glukozynolanów, czyli substancji odpowiedzialnych za jego najcenniejsze właściwości. Okazuje się, że wielkanocna przyprawa działa antynowotworowo, a konkretnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Badania wykazały, że regularne jedzenie chrzanu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór żołądka aż o 40 procent!

Wspomaga leczenie przeziębienia i grypy

Chrzan pomoże również przy grypie, przeziębieniu, a także, gdy dopadła nas infekcja dróg oddechowych. Udrożni drogi oddechowe, złagodzi ból gardła i wzmacnia cały organizm. Podczas choroby pij regularnie napar z chrzanu. Zetrzyj niewielki kawałek korzenia do kubka i zalej gorącą wodą. Miksturę pij małymi łyczkami, gdy się wystudzi.

Łagodzi bóle reumatyczne i bóle mięśni

Chrzan wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Okład ze świeżego korzenia złagodzi bóle mięśni, kości oraz stawów. Wystarczy przyłożyć na obolałe miejsce starty korzeń chrzanu i zostawić na około pół godziny. Okład można stosować kilka razy dziennie.

Chrzan na piegi

Co ciekawe chrzan ma również właściwości kosmetyczne. Wybiela piegi i przebarwienia na skórze. Wystarczy nałożyć na twarz starty korzeń i poczekać na efekty.

Kulinarne zastosowanie

Obecnie chrzan popularny jest głównie ze względu na swoje zastosowanie kulinarne. Świetnie nadaje się jako dodatek do pikantnych dań. Fenomenalnie smakuje z jajkiem. Warto wiedzieć również, że chrzan to naturalny konserwant. Zapobiega psuciu się żywności.

Uwaga

Chrzan warto jeść regularnie, ale w małych ilościach. To bardzo ostra przyprawa, więc może podrażnić narządy układu pokarmowego. Powinny go zatem unikać osoby zmagające się z chorobą wrzodową i innymi schorzeniami układu pokarmowego. Jeśli miewasz problemy z jelitami, również nie jedz chrzanu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy