Reklama

Reklama

Ciesz się życiem po menopauzie

Menopauza nie oznacza końca kobiecej atrakcyjności - można w 100 proc. zachować atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie także po przekroczeniu 50. roku życia. Menopauza to naturalny proces biologiczny, w którym można czuć się nadal dobrze i żyć pełnią życia.

Klimakterium czy menopauza

Reklama

Klimakterium to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym narastaniem niewydolności hormonalnej jajników. Klimakterium zarówno poprzedza menopauzę, ale to także okres, który po niej następuje. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce kobiety. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W naszej strefie klimatycznej menopauza przypada między 45 a 55 rokiem życia kobiety.

Menopauza i okres klimakterium nie musi się jednak kojarzyć z nieprzyjemnymi dolegliwościami i depresją. Istnieją skuteczne metody, które pozwolą się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Objawy przekwitania można złagodzić.

Menopauza jest uzasadniona

Większość zwierząt nie doświadcza menopauzy. Szczególną cechą gatunku ludzkiego jest wysokie ryzyko śmierci w wyniku komplikacji okołoporodowych. Wygląda na to, że menopauza pojawiła się jako ewolucyjny mechanizm obronny.

W przeszłości średnia długość życia kobiety była tak krótka, że nie dożywały one okresu menopauzy. Dopiero w XiX wieku wydłużyła się na tyle by zbliżyć się do okresu menopauzy co przez ówczesnych znawców tematu traktowane było jako mądrość "boskiej opatrzności" Dr John West (1886) twierdził, że "Ustanie krwawień miesiączkowych dzieje się za sprawą mądrości i opatrzności Bożej. Oto bowiem macierzyństwo niemożliwym staje się wtedy gdy kobieta nie mogłaby już potomstwem swym opiekować się w sposób należny (...)"

Menopauza chroni kobiety przed ryzykiem późnej ciąży, która może być niebezpieczna i dzięki temu pozwala im żyć dość długo, by opiekować się dorastającymi dziećmi i wnukami.

Dawniej menopauza oznaczała początek nadchodzącej starości. Dziś kobiety dłużej czują się młode, pomimo upływu lat.

Dlaczego kobieta boi się klimakterium?

Kobieta w okresie przekwitania obawia się, iż utraci ważny atrybut swojej kobiecości - płodność - która w naszej kulturze jest utożsamiana z podstawową rolą kobiety. Poza tym pojawia się tzw. "syndrom pustego gniazda", kiedy dzieci stają się dorosłe i usamodzielniają się. Oznacza to także, że najczęściej trzeba na nowo przyjrzeć się swojemu związkowi z partnerem, a wówczas występują zmiany w postrzeganiu siebie związane ze starzeniem ciała, subiektywną utratą atrakcyjności. W okresie klimakterium często dochodzi do obniżenia nastroju i dysfunkcji seksualnych, co w konsekwencji prowadzi do negatywnych zmian w życiu osobistym.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | objawy | menopauza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje