Co chemikalia robią z naszym ciałem?
Zapewne każdy z nas słyszał o pestycydach stosowanych w uprawie roślin. Jednak nie wszyscy wiedzą jakie skutki ma stosowanie sztucznych oprysków na nasze zdrowie. Chemikalia mogą być przyczyną wielu chorób oraz alergii. Zadaniem pestycydów jest zabijanie żywych organizmów – szkodników, jednak samo zastosowanie chemikaliów do ochrony upraw może skutkować dostaniem się środków chemicznych do naszego organizmu, co może przyczynić się do różnych problemów zdrowotnych. Oto kilka przykładów co pestycydy robią z naszym zdrowiem:
Istnieje związek pomiędzy alergiami pokarmowymi z którymi zmaga się wiele osób, a chemikaliami w uprawach. Przez stosowanie pestycydów w uprawach, ludzie są bardziej narażeni na alergie na produkty mleczne, jaja, owoce morza czy orzeszki ziemne. Chemikalia osłabiają naszą tolerancję na niektóre produkty.
Poziom pestycydów, które uważa się za bezpieczne dla rolników i osób narażonych na działanie szkodliwych substancji nie są jednak tak bezpieczne jak zakładano. Osoby mające kontakt z chemikaliami na co dzień mają obniżone zdolności poznawcze, cierpią na utratę pamięci oraz mają problem z koncentracją.
Środek chemiczny stosowany do oprysku roślin negatywnie wpływa na płodność. Chemikalia powodują spadek testosteronu u mężczyzn.
Ponad 260 badań wykazało, że pestycydy mają wpływ na zachorowanie na nowotwór! Wpływ chemikaliów jest szczególnie widoczny przy zachorowaniu na białaczkę oraz raka piersi, prostaty czy wątroby lub płuc.
Dzieci ze zmienionym materiałem genetycznym chorujące na autyzm są bardziej narażone na działanie pestycydów. Dlatego osoby chore na autyzm powinny unikać żywności modyfikowanej.
Istnieje również związek pomiędzy pestycydami, a chorobą Parkinsona. Chemikalia w negatywny sposób wpływają na problemy neurologiczne, zwłaszcza na chorobę Parkinsona.
Niektóre pestycydy zaburzają prace hormonów, co oznacza, że mogą wpływać na wagę naszego ciała. Chemikalia zaburzają komunikację hormonów w organizmie i utrudniają procesy zachodzące w ciele.
Środek grzybobójczy, który jest stosowany w uprawach rolnych powoduje uodparnianie się organizmu na insulinę w komórkach tłuszczowych. Dla osób z nadwagą oraz tych chorujących na cukrzycę mogą być zabójcze. Chemikalia mogą również zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego.