Reklama

Co dobrego możesz zrobić dla serca

Codziennie ciężko dla nas pracuje. Tak naprawdę nigdy nie odpoczywa! Zasługuje na naszą troskę. Oto prosty plan lekarza.

Zmień codzienne nawyki

Codziennie możesz zrobić dla swojego serca coś dobrego! Najlepsze uczynki to: utrzymywanie w ryzach złego cholesterolu oraz ciśnienia krwi, a także sprytna obrona przed wolnymi rodnikami.

- Wzbogać swoją dietę o pokarmy zawierające tzw. stanole i sterole. Naturalnie występują one w: warzywach, orzechach, ziarnach, olejach. Są też dodawane np. do tłuszczów do smarowania pieczywa (wskazanych przede wszystkim gdy masz stwierdzony podwyższony poziom złego cholesterolu). 

- Pilnuj, by to co jesz, dostarczało ci magnezu, potasu i wapnia. Zapobiegają skokom ciśnienia, zbyt silnym i częstym skurczom serca.

Reklama

- Regularne pij zieloną herbatę. Zawiera tzw. galusan epigalokatechiny. Związek ten zwalcza wolne rodniki skuteczniej od wit. C czy słynnego resweratrolu (składnika wina)!

- Średnio raz w roku zgłaszaj się do przychodni na pomiar ciśnienia.

Unikaj zagrożeń

Najwięksi wrogowie serca to niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Ale nie tylko!

- Próchnica - bakterie, które niszczą zęby, potrafią przenieść się do układu krążenia, gdzie uszkadzają ścianki naczyń krwionośnych i wydzielają związki zwiększające krzepliwość krwi (ryzyko zakrzepów). Naukowcy ostrzegają, że u osób, którym zostało mniej niż 10 własnych zębów, ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest 7 razy większe, niż u tych cieszących się pełnym uśmiechem. Radą na to są regularne kontrole uzębienia u stomatologa i szybkie leczenie ubytków.

- Wirusy grypy - także mogą dotrzeć do serca i spowodować zapalenie mięśnia wraz z osierdziem. To grozi poszerzeniem lewej komory i jej niewydolnością. Możesz temu zapobiec, m.in. szczepiąc się na grypę.

- Gwałtowny, nadmierny wysiłek - w przeciwieństwie do regularnej i umiarkowanej aktywności fizycznej może być zbyt dużym obciążeniem.

Nowe odkrycia naukowe

W naszym kraju prawie 1/3 osób ma nadciśnienie! Schorzenia układu krążenia uznaje się za choroby cywilizacyjne. Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by odkryć nowe sposoby dbania o serce. Wyniki ich badań bywają zaskakujące...

Pistacje

Zdaniem amerykańskich badaczy bardzo pomocne może być... jedzenie orzechów pistacjowych - ok. 90 g dziennie. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, potas i antyoksydanty. 

Kwiaty jadalne

O nasze serce zadbają też... kwiatki - tak twierdzą brytyjscy naukowcy. Piwonia drzewiasta czy wiciokrzew japoński, dodawane np. do sałatek, pomogą uchronić się przed miażdżycą i zawałem.

Śmiech

Uśmiech to podstawa - podkreślają kardiolodzy. Wykazano, że osoby, które często się śmieją i mają optymistyczne nastawienie do życia, mają też... mniej skurczone, bardziej elastyczne tętnice!





Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama