Reklama

Co jeść, by mieć piękne zęby

Stan naszego uzębienia zależy od dbałości o higienę jamy ustnej. Ale ważne jest również to, co jemy: pokarmy mogą wzmacniać zęby lub je osłabiać

Niektóre surowe owoce i warzywa zawierające celulozą (błonnik nie rozpuszczający się w wodzie) działają jak szczoteczka do zębów.

Czyszczą przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, bakterii i osadu tworzącego kamień nazębny. Najlepiej w tej roli spisują się jabłka, marchew, kapusta, papryka, seler naciowy.

Korzystny dla zębów jest też żółty ser i sery topione. Zawierają one fosforany, które neutralizują w jamie ustnej kwasy niszczące szkliwo. Ponadto sery te są bogate w wapń i witaminę D – substancje te pomagają w utrzymaniu kości i zębów w dobrym stanie.

Reklama

Źródłem fosforanów są również orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie. Witamina D jest też w oliwie z oliwek, olejach roślinnych, rybach. Produkty te zawierają także kwasy omega-3, które chronią dziąsła przed stanami zapalnymi.

Oliwy i olejów roślinnych (lnianego, rzepakowego, słonecznikowego) warto używać codziennie, a ryby jeść co najmniej dwa razy w tygodniu. Bardzo cenna dla kondycji dziąseł jest witamina C.

Jej bogate źródła to cytrusy, truskawki, porzeczki. Jednak ten naturalny kwas ma swoją złą stronę: rozpuszcza szkliwo zębów. Dlatego owoce trzeba jeść umiejętnie. Najlepiej całą porcję na raz. Jeśli sięgamy po nie co jakiś czas, np. co pół godziny, to systematycznie obniżamy pH jamy ustnej i narażamy szkliwo zębów.

Nie należy myć zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców bogatych w witaminę C lub wypiciu z nich soku (najlepiej pić przez słomkę). Przepłuczmy jamę ustną wodą, odczekajmy pół godz. i dopiero wtedy zacznijmy szczotkowanie.

O szkodliwym dla zębów działaniu niektórych produktów czytaj w ramce obok.

Uwaga na słodycze i pokarmy barwiące zęby!

Cukier jest doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę. Podobnie jak produkty z białej mąki, bo zawarte w nich węglowodany proste łatwo rozkładają się na cukry.

Po słodkiej przekąsce czy makaronie z białej mąki dokładnie myjmy zęby.

Plamy na szkliwie mogą zostawiać ciemne owoce (jagody, aronia, borówka amerykańska, ciemne winogrona, czarna porzeczka), czerwone wino, mocna kawa, herbata, sos sojowy, curry. Dlatego po ich spożyciu pijmy wodę, najlepiej gazowaną.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: ząb | cukier | plamy | mieć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy